Reklama

Reklama

Brytyjczycy badają najnowsze propagandowe nagranie IS

Brytyjskie MSZ i wywiad badają najnowsze propagandowe nagranie wideo Państwa Islamskiego (IS), w którym pojawił się brytyjski zakładnik. W roli narratora wystąpił ponownie John Cantlie, ostatni zachodni zakładnik w rękach dżihadystów w Iraku i Syrii.

Brytyjski fotoreporter prezentował poprzednio już kilka materiałów wideo Państwa Islamskiego i w ostatnim materiale, z lutego zeszłego roku dawał do zrozumienia, że zapewne i jego, tak jak pozostałych zachodnich zakładników czeka egzekucja. Nieoczekiwanie Cantlie pojawił się jednak ponownie w najnowszym materiale internetowym kalifatu. Przechadzając się ulicami opanowanego przez Państwo Islamskie Mosulu w Iraku wygłasza komentarz na temat nieskuteczności amerykańskiej kampanii powietrznej.

Reklama

Amerykańscy i brytyjscy analitycy ustalili, że materiał nakręcono niedawno, gdyż widnieją na nim ruiny zbombardowanych ostatnio celów.

Wbrew komentarzom Cantlie'a, Amerykanie podali kilka dni temu, że dzięki wywiadowi i precyzyjnym uderzeniom dronów i lotnictwa likwidują licznych przywódców ISIS, niejednokrotnie kilku kolejnych dowódców tej samej jednostki.

Na początku marca ujawniono, że w takim nalocie poległ minister obrony kalifatu, Czeczen Abu Omar al-Sziszani.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy