Reklama

Reklama

Barack Obama: Zepchnęliśmy IS do defensywy

"Międzynarodowa koalicja pod egidą USA zepchnęła dżihadystyczne Państwo Islamskie w Syrii i Iraku do defensywy" - powiedział prezydent USA Barack Obama w środę, po spotkaniu z doradcami ds. bezpieczeństwa w siedzibie CIA.

Podczas wizyty w siedzibie CIA Barack Obama powiedział, że "zdeprawowana" natura Państwa Islamskiego jednoczy świat i wzmacnia sprzeciw wobec tej organizacji. "Ich barbarzyństwo zwiększa naszą determinację, by zmieść ich z powierzchni ziemi" - oświadczył amerykański prezydent, podkreślając, że zamachy takie jak w Brukseli czy Paryżu nie pozostają bez odpowiedzi.

"Obecnie w Syrii i w Iraku Państwo Islamskie jest w defensywie. Nasza, składająca się z 66 krajów, koalicja jest w ofensywie. Jesteśmy i pozostaniemy w natarciu"- dodał.

Jako sukcesy koalicji Barack Obama wymieniał przerwanie dróg zaopatrzenia oraz bombardowania, w których zginęło wielu dowódców Państwa Islamskiego. "Każdego ranka ich dowódcy budzą się ze świadomością, że ten dzień może być ich ostatnim" - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Coraz mniej bojowników

Obama podkreślił, że organizacja ma coraz mniej bojowników, a jej przywódcy giną. Zdaniem prezydenta, od zeszłego lata dżihadyści nie przeprowadzili ani jednej zakończonej sukcesem operacji w terenie. Dla liderów IS "ostatnie miesiące były trudne" - ocenił.

Szacuje się, że liczba walczących w szeregach IS jest na najniższym poziomie od dwóch lat, a "coraz więcej z nich orientuje się, że walczą o przegraną sprawę" - kontynuował prezydent.

Sposób na "zniszczenie IS"

Zdaniem Obamy, jedynym wyjściem na "zniszczenie IS" jest zakończenie trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii, dlatego podkreślił determinację Stanów Zjednoczonych, by kontynuować starania dyplomatyczne na rzecz rozwiązania "tego strasznego konfliktu".

Apel Obamy

Prezydent dodał też, że Stany Zjednoczone i cały świat powinny pomóc Irakowi w ustabilizowaniu sytuacji w miastach, które były pod kontrolą Państwa Islamskiego.

Koalicja ok. 60 państw pod wodzą USA od września 2014 roku przeprowadziła ok. 11 tys. nalotów na pozycje dżihadystów w Syrii i Iraku. Równoległe operacje prowadzi armia iracka, syryjska, a także wspierająca Damaszek Rosja. Od 27 lutego w konflikcie syryjskim utrzymuje się rozejm, jednak nie obejmuje on działań przeciwko Państwu Islamskiemu i związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy