Reklama

Reklama

Australia: Aresztowano mężczyzn, którzy chcieli przyłączyć się do IS

Australijska policja aresztowała pięciu mężczyzn, którzy zamierzali na niewielkiej łodzi rybackiej przedostać się do Indonezji i przyłączyć się do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - informuje w środę portal BBC News.

Policja zatrzymała mężczyzn, gdy holowali łódź w północnej części stanu Queensland na północnym wschodzie Australii. Najprawdopodobniej chcieli przedostać się z przylądka Jork do Indonezji w celu dołączenia do IS.

Według australijskich mediów grupa została zatrzymana pod zarzutem przygotowań do wjazdu na teren obcego państwa w celu prowadzenia wrogiej działalności.

Jeden z aresztowanych to znany islamski kaznodzieja Musa Cerantonio - precyzuje nadawca, Australian Broadcasting Corp. Cerantonio był już aresztowany na wyspie Cebu w środkowych Filipinach w 2014 roku i deportowany do Australii po tym, jak wyjawił swym zwolennikom w mediach społecznościach, że podróżował do Syrii.

Reklama

Drugim z aresztowanych jest Shayden Thorne, brat Junaida Thorne'a - samozwańczego islamskiego kaznodziei, który trafił do więzienia za używanie fałszywego nazwiska przy rezerwacji lotu z Perth do Sydney.

W ostatnich latach siły antyterrorystyczne Indonezji prowadziły skuteczną walkę z ekstremistycznym ugrupowaniem Jemaah Islamiyah, odpowiedzialnym za kilka ataków w tym kraju, w tym za zamachy na Bali w 2002 roku oraz w Dżakarcie w 2009 roku, w których zginęło łącznie 209 osób. Zdaniem ekspertów zwolennicy IS w Indonezji wywodzą się spośród sympatyków właśnie tego ugrupowania.

Reklama

Reklama

Reklama