Reklama

Rafalska: W sprawie standardów opieki okołoporodowej zainterweniuję u ministra zdrowia

- Rząd zmierza w kierunku poprawy opieki na polskich porodówkach - utrzymuje szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pytana przez dziennikarza Interii, Bartosza Bednarza, jak inaugurację programu "Bezpieczny poród" powiązać ze zmianami w przepisach dotyczących opieki okołoporodowej. Minister przyznała, że na jej skrzynkę mailową spływają apele w tym temacie. Jak z kolei zapewniła w rozmowie z reporterem RMF FM, zainterweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła.

Rządowy projekt ustawy wprowadzającej zmiany w tym zakresie parlament przyjął w czerwcu 2016 r., w tym samym miesiącu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Przypomnijmy, że obecne regulacje na poziomie rozporządzenia ministerialnego będą obowiązywać najdalej do końca 2018 r.

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i przeżyciami, NAPISZ DO NAS.

Po tej dacie medyczne standardy opieki okołoporodowej mają być określane przez towarzystwa naukowe. Ich wytyczne nie będą miały charakteru przepisu powszechnie obowiązującego. To od konkretnego lekarza w konkretnym szpitalu zależeć będzie, jak ma przebiegać poród. Ministrowi zdrowia pozostaną do określenia standardy organizacyjne opieki okołoporodowej.

Reklama

- Nie wydaje mi się, żebyśmy wprowadzali jakiekolwiek standardy opieki zdrowotnej, które cofałyby nas w jakości świadczonych usług, szczególnie w tak newralgicznym i w tak czułej części - przekonywała Rafalska w rozmowie z Bartoszem Bednarzem, dziennikarzem Interii.

Jak zauważyła, dziś wiele szpitali rywalizuje między sobą o pacjenta, co "musi się odbywać przez jakość świadczonej usługi". - Kobiety potrafią wybierać szpital, wybierać oddział, jechać w odległe miejsca. Twierdzenie, że jesteśmy za obniżaniem standardów nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, ale w szczegółach mogę to dalej rozpoznać, bo rzeczywiście na mój adres e-mailowy takie apele wpływają - powiedziała Interii minister Rafalska. 

Po zmianach standardy medyczne w opiece okołoporodowej nie będą już miały formy rozporządzenia - wytyczne towarzystw naukowych to niższa ranga niż powszechnie obowiązujące prawo. Szefowa resortu, zapytana przez reportera RMF FM Michała Dobrołowicza o obawy kobiet z tym związane, odpowiedziała: - "Rozumiem, że to będą rekomendacje, które będą musiały być przestrzegane. Nie wyobrażam sobie, żeby jakiekolwiek towarzystwo naukowe zaproponowało standard, który nie będzie standardem europejskim. Może te standardy będą zawyżane? Rozumiem, że to rozwiązanie wywołało zaniepokojenie w związku z tym, że kobiety, które są tym zainteresowane, mają większe zaufanie do ministra zdrowia niż do towarzystw naukowych. Warto się nad tym zastanowić".

Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, standardy przygotowane przez towarzystwa naukowe też będą kontrolowane. - Ktoś płaci za wykonanie tych usług: w tej chwili Narodowy Fundusz Zdrowia, a w zreformowanym systemie ochrony zdrowia inny podmiot. Wykonanie tych usług w określonym standardzie będzie kontrolowane. To wcale nie znaczy, że to będzie poza kontrolą, ja tego nie rozumiem. Docierają do mnie głosy, że może być to problematyczne w sytuacji spornej, gdy ktoś będzie domagał się choćby odszkodowania z ubezpieczenia, gdy w czasie porodu wydarzy się coś, co nie powinno się wydarzyć. Moim zdaniem, powinny teraz odezwać się towarzystwa naukowe. Jeżeli są wątpliwości, trzeba poważnie porozmawiać - stwierdziła.

W rozmowie z reporterem RMF FM zadeklarowała także, że zainterweniuje w tej sprawie i porozmawia z ministrem Radziwiłłem. - Jestem przekonana, że intencją ustawodawcy jest podnoszenie standardów: wszystkich, nie tylko bardzo wrażliwej opieki okołoporodowej. Wyjaśnię tę sprawę z panem ministrem, poproszę go o przedstawienie tych informacji - powiedziała.

***

Interia wspólnie z radiem RMF FM - w ramach akcji "Kto zadba o rodzące Polki" - upominają się o prawa kobiet i domagają  się przywrócenia gwarantowanych przez państwo zasad opieki medycznej, które dawały im szanse na poród w godnych warunkach i zapewniały bezpieczeństwo. Wesprzeć inicjatywę może każdy. Jeśli nie zgadzasz się z nowymi przepisami, wejdź na naszą stronę prawodogodnegoporodu.interia.pl i wyślij list do posłów.

Jak wyglądały wieloletnie prace nam przygotowaniem standardów opieki okołoporodowej i jak zostały zniesione po apelu jednej organizacji przeczytacie w artykule Justyny Kaczmarczyk: Kto zadba o rodzące Polki? Interes lekarzy a dobro kobiet.

O tym, czy rodzące są świadome swoich praw i jak dynamicznie potrafi się zmieniać sytuacja na porodówce Dominika Głowacka rozmawia z położną z wieloletnim doświadczeniem, Agnieszką Szyszko-Perłowską. Wywiad znajdziecie pod linkiem: Kobieta ma prawo decydować o tym, jak wygląda jej poród.

Justyna Mastalerz przygląda się sytuacji w innych krajach i alarmującym danym o liczbie cesarskich cięć. Przeczytasz o tym tutaj: "Opieka okołoporodowa w Polsce nie jest perfekcyjnej jakości".

O roli standardów okołoporodowych w opiece nad noworodkiem i próbach zaoszczędzania na najmłodszych pacjentach opowiada w rozmowie z Eweliną Karpińską-Morek prof. Ryszard Lauterbach, neonatolog. Aby przeczytać wywiad, kliknij w link: Prof. Ryszard Lauterbach: Standardy opieki okołoporodowej były bardzo potrzebne

Mec. Jolanta Budzowska, radca prawny zajmująca się sprawami poszkodowanych pacjentów, w rozmowie z Justyna Kaczmarczyk zdradza kulisy działania szpitali i mówi o największych absurdach z sali sądowej. Kliknij tutaj: Mec. Budzowska: Dla poszkodowanych pacjentów droga sądowa to ostateczność

Do czego mają prawo rodzące kobiety? Sprawdź tutaj

WIĘCEJ W RAPORCIE SPECJALNYMINTERIA/RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy