Reklama

Reklama

"Prawo do godnego porodu" - napisz list do posłów ws. utrzymania standardów opieki okołoporodowej

Interia wspólnie z radiem RMF FM - w ramach akcji "Kto zadba o rodzące Polki" - upomina się o prawa kobiet i domaga się przywrócenia gwarantowanych przez państwo zasad opieki medycznej, które dawały im szanse na poród w godnych warunkach i zapewniały bezpieczeństwo. Wesprzeć inicjatywę może każdy. Jeśli nie zgadzasz się z nowymi przepisami, wejdź na naszą stronę prawodogodnegoporodu.interia.pl i wyślij list do posłów.

Upominamy się o prawa i domagamy się zmian

Na stronie prawodogodnegoporodu.interia.pl można wysłać list do posłów ze swojego okręgu. Mechanizm jest prosty:

1) klikamy w prawodogodnegoporodu.interia.pl.

2) wybieramy województwo i okręg (pojawia się lista posłów z wybranego okręgu)

3) wpisujemy swój adres mailowy, przepisujemy kod z obrazka

4) wysyłamy apel do posłów z wybranego okręgu

Treść listu (poniżej) jest automatycznie dołączana do wysyłanej wiadomości.

Katalog praw

Prawo do poszanowania godności i intymności, informacji, zachowania tajemnicy lekarskiej, wpływu na plan porodu, wyboru pozycji, nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem po porodzie, pomocy przy laktacji, możliwości skorzystania z prysznica czy wreszcie szklanki wody. Dzięki przepisom określającym medyczne standardy opieki okołoporodowej rodzące kobiety miały gwarancję, że nie będą traktowane przedmiotowo tylko jak partnerki, medyczna interwencja zostanie ograniczona do minimum, a miejsce przymusu zajmie możliwie jak największa swoboda. Wkrótce ma się to zmienić. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy dotyczącej działalności okołoleczniczej spowoduje, że przysługujące im prawa będą obowiązywać tylko do końca 2018 roku. 

Reklama

Zagrożenie dla kobiet i dzieci

Za dwa lata kompetencje określania standardów opieki okołoporodowej uzyskają towarzystwa naukowe. W praktyce oznacza to, że zostanie obniżona ich ranga, bo nie będą już miały charakteru powszechnie obowiązującego przepisu. Takie rozwiązanie prawne zagraża bezpieczeństwu ciężarnych i rodzących kobiet, bo zostaną pozbawione możliwości domagania się realizacji przysługujących im gwarancji.

Wyjaśniamy, jakie będą konsekwencje zmian

Od środy do piątku będziemy publikować materiały na temat zmian w opiece okołoporodowej. Dziś odsyłamy do artykułu naszej dziennikarki Justyny Kaczmarczyk, która wyjaśnia, jak zmiany w ustawie wpłyną na bezpieczeństwo i komfort rodzących kobiet Kto zadba o rodzące Polki: Interes lekarzy a dobro kobiet 

Z rozmowy z byłym wiceministrem zdrowia Bolesławem Piechą, dowiecie się, jak wyglądała kilkuletnia batalia o ukonstytuowanie praw rodzących kobiet, którą rozpoczął wspólnie z prof. Zbigniewem Religią: "Wszyscy bali się standardów".


O blaskach i cieniach współpracy lekarza z położna dowiecie się z rozmowy naszej dziennikarki Dominiki Głowackiej z położną Agnieszką- Szyszko-Perłowską, która wyjaśnia, na czym polega dobry poród: Kobieta ma prawo decydować o tym, jak wyglada poród.

Zmianom  w opiece okołoporodowej poświęcony jest nasz cały RAPORT SPECJALNY

Czytaj więcej na ten temat w Interii i słuchaj na antenie radia RMF FM.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy