Reklama

Reklama

Jerzy Owsiak apeluje do ministra zdrowia ws. standardów opieki okołoporodowej

"Panie Ministrze, za wcześnie! Proszę nie zmieniać nic w standardach opieki okołoporodowej, a zwłaszcza opieki nad wcześniakiem" - apeluje do Konstantego Radziwiłła Jerzy Owsiak. Prezes WOŚP odniósł się w ten sposób do zmian dotyczących opieki nad rodzącą kobietą i noworodkiem, o których Interia i RMF FM informują w ramach akcji "Kto zadba o rodzące kobiety?".

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i przeżyciami NAPISZ DO NAS.

"Konstrukcja opieki okołoporodowej, stworzona przez specjalistów w ciągu ostatnich 25 lat, jest dobrze wymyślona i skutecznie funkcjonuje, ratując życie i zdrowie najmłodszych Polaków" - zaznacza Jerzy Owsiak, przypominając jednocześnie, że proces przygotowywania standardów zainicjował prof. Zbigniew Religa.

Więcej o tym, jak wprowadzano standardy opieki okołoporodowej i później wycofywano się z nich rakiem dowiesz się z materiału Justyny Kaczmarczyk.

Reklama

"Prawa należące się matce trzeba głośno przypomnieć"

W ciągu 25 lat działalności WOŚP - jak podkreśla jej szef -  zmieniło się nie tylko wyposażenie szpitali, ale przede wszystkim "prawne i ludzkie podejście do potrzebującego pomocy noworodka".

 "Mimo ogromnej wiedzy posiadanej przez personel medyczny i lekarzy, oraz ich zaangażowania w swoją pracę, nieraz życie potrafi napisać swój scenariusz. Wtedy pewien sposób postępowania i prawa należące się matce trzeba głośno przypomnieć i najnormalniej w świecie respektować" - zauważa Owsiak.

Dobra wola nie wystarczy. Musi być prawo

Zwraca również uwagę na fakt, że inaczej podchodzi się do zaleceń, a inaczej do zachowań wymaganych przez prawo. Jako przykład podaje zainicjowany przez WOŚP 15 lat temu Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu

"Opierał się on na początku tylko i wyłącznie na dobrej woli matek, aby te badania wykonać. Musiały podpisać zgodę i zdarzały się przypadki, że z różnych powodów tego nie robiły, a czasem odział noworodkowy odpuszczał sobie te badania. Po kilku miesiącach działania naszego Programu ówczesny minister Marek Balicki podpisał rozporządzenie, tworząc z tego programu badanie obligatoryjne" - przypomina Owsiak.

"Pozwoliło to uzyskać po pierwsze najlepsze wyniki na świecie w powszechności tych badań, a po drugie ‘wyłapać’ wszystkie, dosłownie wszystkie dzieci, które miały kłopot ze słuchem" - przypomina.

"Po co więc psuć to, co dobrze funkcjonuje?"

Zdaniem szefa WOŚP stworzone procedury zdecydowanie uporządkowały opiekę okołoporodową.

"Nawet te bulwersujące zdarzenia z oddziałów położniczych, które skutkują tragedią matek, potwierdzają regułę, że właśnie ktoś w tych pojedynczych sytuacjach "coś sobie odpuścił". Kobiety czują, że mają przepis prawa, który chroni je przed wszelkim łamaniem ich praw na oddziałach" - zaznacza.

"Panie Ministrze, za wcześnie, żeby coś tutaj zmieniać, bo działanie według 'swojego uznania', czyli każdego szpitala z osobna, oczywiście jest możliwe, ale moim zdaniem dopiero w momencie, kiedy praca w tych szpitalach jest ustabilizowana, a lekarze i personel medyczny pracują w spokoju, tworząc super atmosferę i wykorzystując swoja najlepszą wiedzę" - dodaje Owsiak.

"Sam pan wie, że ten świat, którym pan zarządza, jest jednym z najbardziej rozchwianych, jeśli chodzi o pewność Polaków o zdrowie, o które dbać mają placówki publicznych szpitali. Mam tu na myśli budżet, wszelkie reformy, które mają być rozwiązaniem tego, co według każdego ministra popsuł poprzednik. I pan wie, że o zdrowiu Polacy mogą mówić długo i raczej nie jest to rozmowa z tych dobrych, miłych i pogodnych" - zauważa.

"Po co więc psuć to, co dobrze funkcjonuje?" - pyta ministra Radziwiłła.

Wspólna akcja Interii i RMF FM

Interia wspólnie z radiem RMF FM - w ramach akcji "Kto zadba o rodzące Polki" - upominają się o prawa kobiet i domagają  się przywrócenia gwarantowanych przez państwo zasad opieki medycznej, które dawały im szanse na poród w godnych warunkach i zapewniały bezpieczeństwo. Wesprzeć inicjatywę może każdy. Jeśli nie zgadzasz się z nowymi przepisami, wejdź na naszą stronę prawodogodnegoporodu.interia.pl i wyślij list do posłów.


Jak wyglądały wieloletnie prace nam przygotowaniem standardów opieki okołoporodowej i jak zostały zniesione po apelu jednej organizacji przeczytacie w artykule Justyny Kaczmarczyk: Kto zadba o rodzące Polki? Interes lekarzy a dobro kobiet.

O tym, czy rodzące są świadome swoich praw i jak dynamicznie potrafi się zmieniać sytuacja na porodówce Dominika Głowacka rozmawia z położną z wieloletnim doświadczeniem, Agnieszką Szyszko-Perłowską. Wywiad znajdziecie pod linkiem: Kobieta ma prawo decydować o tym, jak wygląda jej poród.

Justyna Mastalerz przygląda się sytuacji w innych krajach i alarmującym danym o liczbie cesarskich cięć. Przeczytasz o tym tutaj: "Opieka okołoporodowa w Polsce nie jest perfekcyjnej jakości".

O roli standardów okołoporodowych w opiece nad noworodkiem i próbach zaoszczędzania na najmłodszych pacjentach opowiada w rozmowie z Eweliną Karpińską-Morek prof. Ryszard Lauterbach, neonatolog. Aby przeczytać wywiad, kliknij w link: Prof. Ryszard Lauterbach: Standardy opieki okołoporodowej były bardzo potrzebne

Do czego mają prawo rodzące kobiety? Sprawdź tutaj

WIĘCEJ W RAPORCIE SPECJALNYM

Tu możesz zaprotestować przeciwko likwidacji przepisów określających medyczne standardy opieki okołoporodowej


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy