Reklama

Reklama

Święcenie pokarmów. Jak zrobić to w domu?

W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach w Wielką Sobotę. Prymas zaleca, by zrobić to w domu. Ale jak? Spieszymy z odpowiedzią.

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Reklama

Jak w tym roku będzie wyglądać święcenie pokarmów?

Epidemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku nie udamy się ze święconkami do kościołów.

Prymas Polski Wojciech Polak wydał jasne zalecenia: - Nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba.

Tylko jak to zrobić? Kościół informuje, jak taki obrzęd powinien wyglądać:

Ojciec rodziny lub przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża: 

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 

Wszyscy odpowiadają: Amen. 

Przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. 

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego. 

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: "Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was".

Albo: Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza: "Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane»." 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga. 

Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę: 

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. 

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Przy łamaniu chleba. Alleluja. 

Przewodniczący:

Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

Wszyscy odpowiadają: Amen. 

Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża: 

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama