Reklama

Reklama

Koronawirus. Jak prawidłowo używać maseczek?

Od czwartku 16 kwietnia będziemy musieli zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Jednak samo noszenie maseczek nie zabezpieczy nas przed zakażeniem. Ważne jest to, w jaki sposób będziemy ich używać.

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące epidemii koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć i zdjąć maseczkę. Ważne jest to, aby przed założeniem maseczki zadbać o czystość dłoni - umyć je wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu.

Reklama

Następnie należy zakryć maską nos i usta, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy.
Istotne jest, aby starać się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy - umyć dłonie lub je zdezynfekować.

GIS podkreśla, że nawet w maseczce, trzeba zachować bezpieczną odległość od innych osób, która wynosi dwa metry.Jak dezynfekować bawełniane maseczki?

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku po każdym użyciu należy uprać oddzielnie, nie łączyć ich z innymi ubraniami.

Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni. Specjaliści zalecają, by właśnie w takiej temperaturze - w pralce, a nie ręcznie - prać maseczki bawełniane, nawet przez ok. 30 minut.

Po wypraniu i wysuszeniu dodatkowo powinniśmy je wyprasować.

Maseczki można też zdezynfekować za pomocą preparatów w sprayu na bazie alkoholu. Materiał trzeba dokładnie spryskać środkiem do dezynfekcji i poczekać aż wyschnie.

Maseczkę można także dezynfekować w piekarniku. Należy go ustawić na temperaturę 70 st. C i zostawić w nim maseczkę na 30 minut.

Nie jest zalecana natomiast dezynfekcja za pomocą wybielaczy z chlorem, ponieważ mogą one zniszczyć materiał.

Gdzie trzeba nosić maseczki?

W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nakaz zakrywania ust i nosa od czwartku obowiązywać będzie w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Ponadto usta i nos trzeba będzie zakrywać w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

O noszeniu maseczki lub innej ochrony trzeba pamiętać również w placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Reklama

Reklama

Reklama