Reklama

Reklama

​Koronawirus. Czy należy nosić maski?

"Odpowiada mi Interia" to nowy cykl, w którym odpowiadamy na najważniejsze dla was pytania. Poniżej informacja dotycząca noszenia masek ochronnych przez osoby zdrowe.

Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas

Czy osoby zdrowe powinny nosić maski ochronne?

Osoby zdrowe nie powinny nosić masek - wynika ze stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Doktor Mike Ryan z WHO podkreślił, że tylko ludzie chorzy i opiekujący się chorymi powinni zakładać maski ochronne.

"Nie ma dowodów naukowych na to, że noszenie masek przez populację na masową skalę przynosi jakiekolwiek korzyści. Wręcz przeciwnie - są dowody, że nieprawidłowe użycie masek wyrządza szkody" - ocenił Mike Ryan.

Reklama

Również polski minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył, że rząd nie rekomenduje noszenia masek przez zwykłych ludzi - choć użył nieco innego argumentu niż WHO.

"W tej chwili skala zachorowań nie jest tak duża, żebyśmy rekomendowali noszenie masek przez zwykłych obywateli" - stwierdził Szumowski.

Oficjalna, zawarta w dokumentach rekomendacja polskich władz jest jednoznaczna: "Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2".

Także eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazują, że maski nie powinny być przez nas używane jako zabezpieczenie przed zakażeniem:

"Jeśli jesteś zakażony, to poprzez użycie maseczki chirurgicznej możesz zmniejszyć ryzyko zainfekowania innych osób. Jednak nie ma dowodów na to, że noszenie takich maseczek przez osoby zdrowe skutecznie chroni je przed zakażeniem się koronawirusem" - czytamy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama