Reklama

Reklama

Jaka powinna być maseczka?

Od 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Ministerstwo Zdrowia uściśliło, jakie powinniśmy nosić maseczki. Oto szczegóły.

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące epidemii koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Jaka powinna być maseczka?

Zgodnie z wytycznymi, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych, maseczka powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim ma być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy, a także posiadać zauszniki. Powinna również składać się z wielu warstw tkaniny oraz pozwalać każdemu, kto ją nosi, na swobodne oddychanie.

Reklama

Jak napisali przedstawiciele ministerstwa, powinna również nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształtu.

Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, od czwartku (16 kwietnia) w całej Polsce obowiązuje konieczność zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Do tego celu powinna być wykorzystywana maseczka (ale również może być chustka lub szalik).

Jego zdaniem, "jeżeli idziemy ulicą i przechodzimy koło innej osoby, to ten pył z naszego oddechu, kaszlu czy kichnięcia może razić na odległość, a z maseczką znacznie mniej".

W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki są jednak od 16 kwietnia obowiązkowe w transporcie publicznym. Z kolei w zakładach pracy pracodawca może albo wprowadzić bezpieczne odległości między pracownikami, albo maseczki.

W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym - wyjaśnił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. W zakładach pracy pracodawca będzie mógł albo wprowadzić bezpieczne odległości między pracownikami, albo maseczki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy