Reklama

Reklama

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2020?

Tegoroczne wybory prezydenckie będą z pewnością należały do wyjątkowych. Odbędą się wszak w cieniu trwającej nadal pandemii koronawirusa. I dlatego też w czasie ich trwania będą nas obowiązywały nieco inne zasady niż zwykle. Chodzi zwłaszcza o wymogi sanitarno-epidemiologiczne.

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące wyborów. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z wyborami, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Przypomnijmy, że na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym, w lokalu wyborczym będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 (obostrzenie to nie obejmuje jednak członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych itp.).

Reklama

Same lokale wyborcze będą wietrzone przynajmniej raz na godzinę, przez czas nie krótszy niż 10 minut, a przy wejściu umieszczone zostaną dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Powierzchnie najczęściej dotykane przez osoby przebywające w lokalach wyborczych - jak np. klamki, blaty stołów czy urny wyborcze - będą regularnie odkażane (nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie głosowania; podczas wietrzenia i przeprowadzania czynności dezynfekcyjnych lokali nie zamyka się).

Nie zapominajmy, że na terenie lokali wyborczych, podobnie jak w sklepach czy w placówkach administracji publicznej, nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Jak przypominają przedstawiciele resortu zdrowia, za jego nieprzestrzeganie może zostać na nas nałożony mandat (do 500 zł), a nawet kara administracyjna (od 5 tys. do 30 tys. zł).

Pierwsza tura wyborów odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca, w godzinach 7.00-21.00. Zostanie przeprowadzone w sposób mieszany: w lokalach wyborczych oraz drogą korespondencyjną (tę formę wciąż jeszcze mogą wybrać osoby przebywające na kwarantannie - mają na to czas do 26 czerwca; w przypadku innych osób czas na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego już upłynął).

W tradycyjnych lokalach wyborczych głos oddamy za pomocą karty do głosowania, przekazanej nam przez pracownika komisji wyborczej. Na każdej karcie znajdziemy stosowne instrukcje, których przestrzeganie pozwoli nam oddać ważny głos - zapoznajmy się z nimi, zanim zaczniemy wypełniać formularz! Pamiętajmy, że głos oddajemy tylko na jednego kandydata, którego nazwisko widnieje na karcie do głosowania, za pomocą znaku "X" (krzyżyka) postawionego w kratce obok jego nazwiska. Za nieważne uznaje się m.in. te formularze, które nie zostały wypełnione w ogóle lub które zostały wypełnione w sposób nieprawidłowy (bo np. wyborca postawił znak "X" przy więcej niż jednym nazwisku lub wybór swego kandydata zasygnalizował w sposób inny niż przewidziany w instrukcji głosowania).

W przypadku głosowania korespondencyjnego zasady są nieco bardziej skomplikowane. Dlatego też opisaliśmy je w osobnym tekście: Jak głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich 2020?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy