Reklama

Reklama

Epidemia koronawirusa w Polsce - nowe obostrzenia i zakazy. Pytania i odpowiedzi

W związku z pandemią, która dosięgnęła także naszego kraju, wprowadzono obostrzenia i zakazy, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowe restrykcje obowiązują od 1 kwietnia 2020. Czy 16-latek może wyjść sam? Czy można podwozić bliskich? Czy kosmetyczka może dojechać do mnie do domu? A co jeśli nie mam rękawiczek, żeby pójść na zakupy?

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Jak w praktyce zastosować nowe restrykcje? Wyjaśniamy.

Poruszanie się po ulicach, wyjścia do lasu i parku

Mój syn ma 16 lat. Czy nie może beze mnie wyjść na ulicę?

- Nie może. Niepełnoletni nie mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego.

Czy może wyjść z pełnoletnim kolegą?

- Teoretycznie tak. Jak wyjaśnia rząd, dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki, a tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Jednak jeśli wyjście niepełnoletniego nastolatka z pełnoletnim kolegą nie jest bezwzględnie konieczne, należy zostać w domu.

Reklama

Czy mogę iść na spacer do lasu lub jechać tam rowerem, skoro parki są zamknięte?

- Należy unikać miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, i nie narażać się na ryzyko zachorowania. W ostatnim czasie w lasach pojawiało się wiele osób, próbujących np. uniknąć skupisk ludzi w mieście. Tym samym rosło ryzyko zakażenia.

Czy będę mógł/mogła wejść do parku, gdy nie będzie w nim ludzi?

- Nie. Został wprowadzony całkowity zakaz poruszania się po parkach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Czy bulwary wiślane są zamknięte?

- Tak.

Mam podopiecznego, który jeździ na wózku inwalidzkim. W jaki sposób mam zachować odstęp 2 metrów od niego, skoro to ja prowadzę wózek?

- Opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych są zwolnieni z obowiązku zachowania 2-metrowego dystansu od swoich podopiecznych.

Czy mogę podwozić moich bliskich albo sąsiadów do pracy?

- Podwożenie bliskich czy sąsiadów prywatnym samochodem jest dozwolone - pod warunkiem, że cel takiej podróży to faktycznie praca albo inne miejsce, w którym możemy zrealizować niezbędną potrzebę jak np. wizyta u lekarza czy zakupy w aptece. Co ważne: naszych prywatnych samochodów nie dotyczą ograniczenia liczby pasażerów. Takim autem mogą więc śmiało jechać - poza kierowcą - inne osoby.

Jestem prywatnym przewoźnikiem, jeżdżę busem. Jakie ograniczenia mnie dotyczą?

- Od 2 kwietnia prywatni przewoźnicy muszą stosować zasady, jakie w związku z epidemią koronawirusa obowiązują już publiczny transport zbiorowy. Oznacza to, że kierowca prywatnego autokaru lub busa może w jednym czasie przewieźć tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe. Jeśli więc np. w busie prywatnego przewoźnika jest 20 miejsc siedzących, to na pokładzie pojazdu może w danej chwili znajdować się maksymalnie 10 pasażerów.

Czy w taksówce mogą jechać dwie osoby plus kierowca?

- Tak. Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.

Jak się zachować w sklepie czy banku?

W sklepie mamy 5 kas: czy to oznacza, że na terenie sklepu może być w danym momencie maksymalnie 15 osób włącznie z obsługą? Czy pracownicy sklepów wliczają się do tego limitu?

- Nie. Zasada "maksymalnie 3 razy więcej osób niż kas" dotyczy tylko klientów danego sklepu czy punktu usługowego. W sklepie z pytania może więc znaleźć się w opisywanej sytuacji maksymalnie 15 klientów - i obsługa - wynika z informacji rządu.

Jeśli w sklepie są 4 kasy, ale na stałe działają tylko 3, to znaczy, że na terenie sklepu może się znajdować maksymalnie 9 czy 12 klientów?

- 12 klientów plus obsługa. Przy obliczaniu bierze się pod uwagę liczbę wszystkich kas - również tych aktualnie nieczynnych.

Czy sklepy mają obowiązek zapewnić klientom rękawiczki?

- Od 2 kwietnia sklepy będą miały obowiązek zapewnienia klientom jednorazowych rękawiczek. Równocześnie jednak rząd zaleca, by również klient miał ze sobą własne rękawiczki.

Czy osoby poniżej 65. roku życia będą mogły wejść do sklepu czy banku w godzinach 10:00-12:00?

- Nie, to specjalny czas dla seniorów. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe (z wyłączeniem stacji benzynowych)  mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. 

Jeśli nikt powyżej 65. roku życia nie będzie akurat chciał zrobić zakupów, to czy sklep może wpuścić między 10:00 a 12:00 także osoby młodsze?

- Nie - takie wyjątki nie są przewidziane. Między 10:00 a 12:00 sklepy mogą przyjmować wyłącznie osoby, które skończyły 65 lat. W pozostałych godzinach będą dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób 65+. Wytyczne te zaktualizowano 1 kwietnia.

Czy mogę pojechać do stacji kontroli pojazdów, by przedłużyć badania techniczne samochodu?

- To jest dozwolone - pod warunkiem, że samochód jest nam niezbędny do pracy albo dojazdu do niej i nie możemy pracować zdalnie.

Czy mogę wyjść na spacer? Biegać? Mogę iść na ryby?

Czy mogę wyjść na spacer?

- Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum, a możliwość wyjścia z domu traktowana jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

Czy mogę wybrać się na poranny jogging?

- Resort zdrowia podkreśla, że taka aktywność nie jest zakazana - ale nie powinniśmy z nią przesadzać. Na krótki bieg albo spacer wybierzmy się, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

Czy w obecnej sytuacji można wykonywać jakiekolwiek prace we własnym ogrodzie?

- Zdecydowanie tak - jeśli jesteśmy w takim ogrodzie sami, bez osób z zewnątrz.

Czy mogę pojechać na ryby?

- Wyjazd na ryby - nawet w miejsce, w którym będziemy sami - jest zakazany. Już sama podróż nad rzekę wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem. Jeśli więc nie jesteśmy zawodowymi rybakami - nie możemy wędkować.

Fryzjer, kosmetyczka, dentysta

Co zrobić, jeśli rozboli mnie ząb? Czy gabinety stomatologicznego są otwarte?

- Formalnie - tak, gabinety stomatologiczne mogą działać. Wielu dentystów jednak wstrzymało w związku z obecną sytuacją przyjmowanie pacjentów. Jeśli więc boli nas ząb, powinniśmy zajrzeć na stronę oddziału NFZ z naszego województwa: znajdziemy tam listę gabinetów z naszej okolicy, w których dentyści dyżurują i w których na pewno otrzymamy pomoc.

Jeżeli ktoś prowadzi zakład kosmetyczny w domu albo z dojazdem do klienta, może kontynuować pracę?

- Nie. Zamknięte zostają wszystkie bez wyjątku salony fryzjerskie, tatuażu, piercingu i wykonujące usługi kosmetyczne. Nie można realizować tych usług również poza salonami - np. poprzez wizyty w domach.

Czy dozwolone są dowóz i wniesienie mebli do mieszkania klienta?

- Nowe przepisy nie zabraniają takiej działalności, bo chodzi o pracę - jeśli jednak dowiezienie mebli można przełożyć, to należy tak zrobić.

W hotelu i pensjonacie: prywatnie i w delegacji

Prowadzę pensjonat w górach, obecnie goszczę 10 osób. Czy muszę je wykwaterować?

- Jeśli goście byli zakwaterowani przed 31 marca, nie trzeba ich wykwaterowywać. Mogą dokończyć pobyt zgodnie z planem. Poza tym hotele i miejsca noclegowe mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:

  • osób w kwarantannie lub izolacji,
  • personelu medycznego,
  • osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),

Czy z hoteli nie można korzystać również podczas wyjazdów służbowych?

- Z pobytu w hotelach mogą korzystać jedynie osoby nocujące tam w związku z wykonywaniem czynności zawodowych - np. pracownicy budowlani - lub zadań służbowych, a także w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności rolniczej.


Źródła: gov.pl,RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje