Reklama

Reklama

Do kiedy zamknięte szkoły? Co z egzaminami?

W czwartek 9 kwietnia przedłużono dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Rządowe decyzje dotyczą m.in. galerii handlowych, kościołów, ale również szkół. Kiedy dzieci znów zasiądą w szkolnych ławach? Kiedy na uczelnie będą mogli wrócić studenci? I co z egzaminami ósmoklasisty i maturami? Odpowiadamy!

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące epidemii koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Do kiedy będą zamknięte szkoły? Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, licea oraz uczelnie wyższe działające na terenie całego kraju mają, jak na razie, pozostać zamknięte do 26 kwietnia. Ponieważ jednak szczyt zachorowań ma przypaść w naszym kraju na drugą połowę tego miesiąca lub nawet, jak wspomniał ostatnio premier Mateusz Morawiecki, na przełom maja i czerwca, to można się spodziewać, że dotychczasowe ograniczenia, w tym również decyzja o zamknięciu żłobków, przedszkoli, szkół i uniwersytetów, zostaną podtrzymane i przedłużone (takie są też nieoficjalne informacje). 

Reklama

Jak długo będą jeszcze obowiązywać? Tego dowiemy się zapewne niedługo przed 26 kwietnia.

A co z egzaminami ósmoklasistów i z maturami?

Egzaminy w szkołach nie odbędą się w planowanych terminach, zostały przełożone na późniejszy czas, ale na razie nie wiadomo, na kiedy konkretnie. Rząd zapowiedział, że uczniowie i nauczyciele dowiedzą się, na kiedy zostaną przełożone egzaminy z "dużym wyprzedzeniem". Jak określił minister edukacji Dariusz Piontkowski, będzie to wyprzedzenie przynajmniej trzytygodniowe, a może nawet i miesięczne. 

Szef resortu edukacji poprosił uczniów, by potraktowali ten czas jako dodatkowe dni na przygotowanie do egzaminów.

Jakie są zarządzenia dotyczące uczelni wyższych?

Jeśli chodzi o uczelnie wyższe, niektórzy rektorzy zaczęli tymczasem wprowadzać własne zarządzenia dotyczące zasad studiowania i pracy na uniwersytetach. I tak, prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, podjął niedawno decyzję o przedłużeniu zająć online dla studentów, doktorantów i słuchaczy aż do 15 maja tego roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy