Reklama

Reklama

Papież do studentów: Żyć, ale nigdy się nie starzeć

"Żyć, ale nigdy się nie starzeć" - taką maksymę przekazał papież Franciszek studentom rzymskich uczelni podczas nieszporów w bazylice św. Piotra w przeddzień rozpoczęcia Adwentu. Mówił, że nie można żyć bez wyzwań, przestrzegał przed przeciętnością i nudą.

W kazaniu podczas sobotniego nabożeństwa w Watykanie Franciszek apelował do młodzieży, by zachowała "otwarty umysł oświecony prawdą, dobrem i pięknem", który nie ulegnie "dominującej opinii". Papież podkreślił, że w zglobalizowanym świecie młodzi ludzie nie mogą zgadzać się na obniżenie "poziomu etycznego".

Reklama

- Nie można żyć bez patrzenia na stojące wyzwania, nie odpowiadając na nie. Ten, kto nie patrzy na nie, nie stawia im czoła, nie żyje - stwierdził Franciszek. Następnie wezwał: "Proszę, nie obserwujcie życia z balkonu, wmieszajcie się tam, gdzie czekają wyzwania, rozwój, walka z ubóstwem, walka o wartości, tyle batalii, które spotykamy każdego dnia".

Prosił studentów świeckich i papieskich uczelni z Wiecznego Miasta: "Nie pozwólcie się okraść z młodzieńczego entuzjazmu".

- Miejcie odwagę iść pod prąd - radził Franciszek młodzieży. Przypomniał słowa błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego: "Życie bez wiary, bez dziedzictwa, którego należy bronić, bez wspierania prawdy w stałej walce to nie jest życie, ale starzenie się. Nigdy nie możemy się starzeć, musimy żyć".

Przed kazaniem papież wysłuchał z uwagą wystąpienia jednego z rektorów uczelni, który ostro skrytykował poziom szkolnictwa wyższego we Włoszech, nękanego - jak mówił - przez cięcia w nakładach, "podporządkowanego agencjom ratingowym i posłusznego wobec finansów". Profesor mówił o tym, że niektórzy studenci pracują na czarno, by zrobić na studia  i ogłosił "śmierć klasy średniej" we Włoszech.

Dowiedz się więcej na temat: papież | Watykan | papież Fraciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje