Reklama

Reklama

Watykan: Niewolnictwo śmiertelnym zagrożeniem

Papież Franciszek wybrał temat 48. Światowego Dnia Pokoju: Już nie niewolnicy, lecz bracia. Święto obchodzone będzie przez Kościół 1 stycznia przyszłego roku.

W komunikacie wydanym przez Papieską Radę Sprawiedliwość i Pokój podkreślono: "Często uważa się, że niewolnictwo to fakt z przeszłości. Tymczasem ta społeczna plaga jest silnie obecna także teraz na świecie".

Reklama

"Niewolnictwo śmiertelnie godzi w powszechne braterstwo, a zatem w pokój. Pokój jest zaś wtedy, gdy człowiek uznaje w drugim brata, który ma tę samą godność" - głosi watykańska nota.

 Podkreślono w niej, że istnieje wiele "odrażających" obliczy niewolnictwa: handel ludźmi, przemyt imigrantów, prostytucja, niewolnicza praca, wykorzystywanie ludzi, a także "niewolnicza mentalność wobec kobiet i dzieci".

 "Korzyści z tego cierpią jednostki i grupy, wykorzystując liczne konflikty na świecie, kontekst kryzysu gospodarczego i korupcji" - zauważyła Papieska Rada.

"Niewolnictwo to straszliwa rana otwarta na ciele współczesnego społeczeństwa, to ciężka rana na ciele Chrystusa" - dodała watykańska instytucja. Wyraziła przekonanie, że aby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem, należy przede wszystkim uznać nienaruszalną godność każdej osoby i odwoływać się do braterstwa, wymagającego - jak przypomniano - "odrzucenia nierówności, na podstawie których człowiek może zniewolić drugiego człowieka".

Papieska Rada Iustitia et Pax wskazała następnie na konieczność budowania bliskości i wielkoduszności.

"Celem jest budowa cywilizacji opartej na równej godności wszystkich ludzi, bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Dlatego potrzebne jest też zaangażowanie środków informacji, edukacji i kultury na rzecz odnowionego społeczeństwa charakteryzującego się wolnością, sprawiedliwością, a więc i pokojem" - napisano w nocie.

Orędzie papieża na Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez Pawła VI, wysyłane jest co roku do rządów poszczególnych krajów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy