Reklama

Reklama

"W Rio de Janeiro nie dzień, lecz światowy tydzień młodzieży"

"W Rio de Janeiro nie dzień, lecz światowy tydzień młodzieży" - nową nazwę spotkania młodych katolików z całego świata zaproponował papież Franciszek, który w poniedziałek rano odleci do Brazylii.

O swej pierwszej zagranicznej podróży papież mówił w niedzielę w południe. Skonstatował, że skoro w Rio de Janeiro będą młodzi ludzie ze wszystkich stron świata, to można mówić o światowym tygodniu młodzieży.

Z pomysłem tym zgadza się kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący watykańskiej rady do spraw świeckich, główny organizator tych spotkań. W rozmowie z Polskim Radiem polski purpurat przypomina, że "spotkania te , przy okazji roku jubileuszowego w 1984. czy rok później, to były spotkania stosunkowo krótkie. To była sobota i Niedziela Palmowa. Pierwszy ŚDM, który miał już tę strukturę bardziej rozbudowaną, to był ŚDM w Santiago de Compostela. Było to w 1989 roku, a spotkania od tej pory trwały pięć dni. Papież Franciszek dodał więc tylko dwa i zmienił ich nazwę".

Pierwsza zagraniczna podróż Franciszka

Reklama

To będzie pierwsza zagraniczna podróż papieża Franciszka. W Rio de Janeiro weźmie on udział w obchodach XXVIII Światowego Dnia Młodzieży. Hasłem spotkania będą słowa Ewangelii: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody".

Papieska podróż potrwa do 29 lipca i obejmie oprócz Rio de Janeiro także narodowe sanktuarium maryjne w Aparecidzie. Papież spotka się m.in. z mieszkańcami faweli Varginha, z więźniami, chorymi, ale także z prezydent Brazylii Dilmą Rousseff i biskupami Ameryki Łacińskiej. Pobłogosławi też flagi olimpijskie (Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich igrzysk w 2016 roku). 

Zaostrzone środki ochrony

Organizatorzy oczekują, że na spotkanie z papieżem przyjedzie ponad półtora miliona pielgrzymów z całego świata. W związku z masowymi demonstracjami, które od miesiąca przetaczają się przez ulice brazylijskich miast zdecydowano o znacznym zaostrzeniu środków ochrony. Bezpieczeństwa pielgrzymów strzec będzie 2 tysiące żołnierzy więcej, niż początkowo planowano. W stan pogotowia zostały postawione wojska lądowe, powietrzne i marynarka wojenna. Oprócz sił zbrojnych, w stanie gotowości jest też policja. 

Historyczna wizyta

Rozpoczynająca się podróż papieża ma znaczenie "historyczne" i kluczowe dla całej Ameryki Łacińskiej. Dla Brazylii, wstrząsanej masowymi protestami, wizyta papieża da możliwość głębszej refleksji. Tymi słowami wyraziła swoje oczekiwania wobec zbliżającej się wizyty papieskiej prezydent Brazylii, Dilma Rousseff. Jej wypowiedź przytoczyła włoska agencja katolicka ANSA. 

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie?

Jest wysoce prawdopodobne, że kolejne po brazylijskich Światowe Dni Młodzieży, odbędą się w Krakowie. Organizatorzy spotkania w Rio de Janeiro każą uzbroić się w cierpliwość, bo na jego zakończenie, już 28 lipca, papież Franciszek ogłosi miejsce następnego. Polska była już raz gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. W 1991 roku spotkanie odbyło się w Częstochowie.



Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne