Reklama

Reklama

W oczekiwaniu na biały dym. Kamery

Zgromadzeni na placu św. Piotra czekają na kolejny dym.

Po obiedzie i odpoczynku w watykańskim Domu Świętej Marty 115 elektorów powróciło o godz. 16 do Kaplicy Sykstyńskiej.

Reklama

Do pierwszego z dwóch popołudniowych głosowań przystąpili około godz. 16:30.

Tutaj możesz obserwować komin nad Kaplicą Sykstyńską

Gdyby kardynałom udało się w trzecim już dzisiaj głosowaniu wybrać następcę Benedykta XVI, biały dym pojawiłby się między godz. 17:30 a 18:30.


Pierwszy dzień konklawe

Konklawe rozpoczęło się we wtorek około godziny 17.30.

115 elektorów, odprowadzanych przez kardynałów seniorów i watykańskich dostojników, przeszło w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych i hymn Veni Creator.

Wśród elektorów jest czterech polskich kardynałów: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Po przybyciu do Kaplicy z freskami Michała Anioła kardynałowie elektorzy zajęli swoje miejsca przy stołach.

Przysięga kardynałów

Odmówiono krótką modlitwę. Następnie złożyli przysięgę, której tekst odczytał kardynał Giovanni Battista Re. Są w niej między innymi słowa: "Przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany na Biskupa Rzymskiego, dołoży starań, by wiernie wypełniać" posługę.

Kardynałowie przyrzekli dochować z największą wiernością wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża. Po kolei każdy purpurat dotykając Ewangelii wypowiadał formułę: "Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam. Tak mi dopomóż, Panie Boże, i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam".

Zamknięcie Kaplicy Sykstyńskiej

Gdy przysięgę złożył ostatni z kardynałów, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych ksiądz Guido Marini wydał polecenie "extra omnes", po którym wszyscy niebiorący udziału w konklawe opuścili Kaplicę Sykstyńską.

Ksiądz Marini zamknął jej drzwi. Rozpoczęło się pierwsze głosowanie, w którym nie udało się wybrać następcy Benedykta XVI. We wtorek przed godziną 20 z komina uniósł się czarny dym.Dowiedz się więcej na temat: Konklawe | Kaplica Sykstyńska | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje