Reklama

Reklama

Pierwsze spotkanie papieża Franciszka z dziennikarzami

​Jestem rad, że na początku mojej posługi mogę się z Wami spotkać - mówił papież Franciszek do dziennikarzy. - Kościół jest instytucją duchową, a nie polityczną - podkreślił. Podczas spotkania z dziennikarzami w Watykanie, opowiadał m.in. o okolicznościach podjęcia decyzji o wyborze swego imienia. Nowego papieża powitano długą owacją.

Zwracając się do kilku tysięcy wysłanników mediów z całego świata, zgromadzonych w auli Pawła VI, papież Franciszek opowiedział, że w czasie konklawe siedział koło swego wielkiego przyjaciela emerytowanego arcybiskupa Sao Paulo, Claudio Hummesa.

Reklama

- Kiedy liczba głosów dochodziła do dwóch trzecich i zaczęło się robić "niebezpiecznie", kardynał Hummes objął mnie, ucałował i powiedział: "Nie zapomnij o ubogich". I wtedy natychmiast pomyślałem o Franciszku z Asyżu - opowiadał papież.

Gdy trwało liczenie głosów, "myślałem o Franciszku z Asyżu - człowieku pokoju" - dodał. Podkreślił, że wybierając imię Franciszka myślał również o św. Franciszku z Asyżu jako o obrońcy Stworzenia i powiedział, że dziś "człowiek nie ma najlepszych relacji z naturą".

"Ale się napracowaliście w tych dniach"

Nowy biskup Rzymu podziękował przedstawicielom mediów za relacjonowanie w minionych tygodniach wydarzeń z Watykanu i mówił o szczególnej roli środków przekazu w informowaniu o życiu Kościoła. - Ale się napracowaliście w tych dniach - zauważył.

Papież wskazał, że "Kościół nie ma natury politycznej, ale duchową", "to święty lud Boży, który idzie ku Chrystusowi" - dodał, zwracając uwagę na konieczność właściwej perspektywy.

Zdaniem Franciszka,  media powinny poznawać "cnoty i jego grzechy".

Papież wyraził opinię, że praca dziennikarza wymaga studiów i doświadczenia. - Jesteśmy wszyscy wezwani, by nie komunikować siebie samych, ale prawdę, dobro i piękno - dodał. I to - jak stwierdził zbliża Kościół i media. - Dziękuję wam za wszystko, co zrobiliście, myślę o waszej pracy - zapewnił.

Nowego papieża powitano długą owacją

Przemówienie Franciszka było wielokrotnie przerywane oklaskami.

Audiencja dla dziennikarzy tuż po konklawe to tradycja zapoczątkowana przez Jana Pawła II w 1978 roku. Podobna audiencja odbyła się po wyborze Benedykta XVI.


Dowiedz się więcej na temat: Papież Franciszek I | Watykan | Nowy papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje