Papież: Nie należy patrzeć na rodzinę wielodzietną jak na ciężar
Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej, że nie należy patrzeć na rodzinę wielodzietną jak na ciężar. Mówił wiernym o europejskich społeczeństwach, pogrążonych w depresji z powodu braku dzieci.
W kolejnej katechezie na temat rodziny papież podkreślił: "Pomyślmy o tylu społeczeństwach w Europie, które znamy i które nie chcą mieć dzieci; są w depresji, bo nie chcą dzieci i nie mają ich. Wskaźnik urodzeń nie sięga nawet 1 procenta". W społeczeństwach tych "uważa się dzieci za ciężar lub ryzyko" - dodał.
Następnie Franciszek zachęcił wiernych do refleksji nad przyczynami tego stanu rzeczy. - Jeśli na rodzinę wielodzietną patrzy się jakby była ciężarem, to coś jest nie tak - oświadczył papież. - Rodzenie dzieci - dodał - powinno być odpowiedzialne, jak naucza encyklika Humanae vitae Pawła VI, ale posiadanie dzieci nie może stać się nieodpowiedzialnym wyborem.
- Nieposiadanie dzieci jest wyborem egoistycznym, z nimi życie się odmładza i zdobywa się energię - stwierdził Franciszek.
Mówił także, że dzieci nie są "problemem biologii reprodukcyjnej, a tym bardziej nie są własnością rodziców". - Dzieci są darem, prezentem, zrozumiano? - dodał zwracając się do wiernych w katechezie, którą w dużej części improwizował i nawiązywał bezpośredni kontakt z kilkunastoma tysiącami uczestników audiencji na placu św. Piotra.
Franciszek za coś "pięknego" uznał to, że ciężarne kobiety pokazują mu swój brzuch i proszą o błogosławieństwo. - Bo dzieci kochane są zanim przyjdą na świat - powiedział.
Papież zauważył, że teraz trudniej niż kiedyś wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała przyszłość obecnych dzieci. Przywołał swe słowa z poprzednich audiencji, gdy mówił o coraz bardziej nieobecnych ojcach w życiu dzieci i o tym, że także z tego powodu niepewnie "stawiają one kroki naprzód".
- Nie muszą się one bać zaangażowania w budowę lepszego świata, to prawda, ale trzeba to czynić bez arogancji, bez zarozumiałości - podkreślił. Położył też nacisk na konieczność szanowania rodziców.
Franciszek powiedział, że "społeczeństwo, w którym dzieci nie szanują rodziców, to społeczeństwo bez honoru".
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.