Reklama

Reklama

Papież: Nie możemy sobie pozwolić na luksus marnotrawstwa

Papież Franciszek kolejny raz potępił zwyczaj wyrzucania żywności. - Dzisiaj nie możemy sobie pozwolić na luksus marnowania tego, co zostaje - powiedział w specjalnym orędziu do argentyńskiego ruchu ludzi żyjących z recyklingu papieru i innych odpadków.

W krótkim przesłaniu wideo do liczącego około 100 tysięcy osób ruchu tzw. cartoneros papież podkreślił, że żywnością, którą się wyrzuca, można by nakarmić całą ludność cierpiącą głód na świecie.

Reklama

- Żyjemy w kulturze odrzucenia, w której łatwo odrzuca się nie tylko rzeczy, ale także osoby - dodał Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie.

Z uznaniem papież Bergoglio wypowiedział się o swych rodakach, którzy zajmują się recyklingiem podkreślając, że działalność ta przynosi dwa rezultaty. Jak zauważył, ludzie ci wykonują niezbędną pracę ekologiczną, a poza tym zajmują się produkcją, która "umacnia braterstwo" i "nadaje godność pracy".

Cartoneros "są kreatywni w produkcji i jednocześnie w trosce o świat dzięki temu ekologicznemu wymiarowi" - dodał papież.

Zaapelował do swych rodaków: "Umacniajcie świadomość, że recycling jest nie tylko ekologiczny, choć i to już jest czymś wielkim, ale także owocny dla innych".

- Trzeba uświadomić sobie znaczenie niewyrzucania żywności, bo są dzieci, które cierpią głód - oświadczył Franciszek.

Cartoneros mieszkają w argentyńskich dzielnicach biedy. Ruch ten tworzą w większości ci, którzy do wielkiego kryzysu w 2001 roku mieli normalną pracę i ochronę społeczną, ale wszystko utracili w jego rezultacie. Żyją obecnie z recyklingu znajdowanych odpadów: papieru, metali oraz żywności.

Dowiedz się więcej na temat: papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy