Reklama

Reklama

Papież: "Nie" dla ideologicznej równości kobiet i przemocy wobec nich

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że nie należy w ideologiczny sposób podchodzić do kwestii równości kobiet. W ostrych słowach papież potępił wszelką przemoc wobec nich. Powtórzył, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w Kościele.

Podczas spotkania z uczestnikami rzymskiej konferencji na temat kobiet, zorganizowanej przez Papieską Radę Kultury Franciszek oświadczył, że kwestie równości kobiet i różnic lepiej rozumie się w perspektywie relacji, a nie konfrontacji. "Pryzmat ideologiczny"  nie pozwala - jego zdaniem - dobrze dostrzec realiów.

Reklama

- Dawno już zostawiliśmy za sobą, przynajmniej w zachodnich społeczeństwach, model społecznego podporządkowania kobiety mężczyźnie, model odwieczny, ale jego negatywne efekty jeszcze się nie skończyły - zauważył.

- Pokonaliśmy także model drugi, czystej i zwykłej równości, stosowany mechanicznie, a także równości absolutnej - dodał.

W ocenie papieża w ten sposób pojawił się nowy wzorzec, który określił jako "wzajemność w równości i w różnicach".

W relacji mężczyzna-kobieta - wskazał Franciszek - należy uznać, że oboje posiadają jednakową naturę, ale "na swój sposób".

Franciszek potępił przemoc wobec kobiet, handel nimi, ich okaleczanie.

"Ciało kobiety nierzadko jest oszpecane"

- Symbol życia, jakim jest ciało kobiety, niestety nierzadko jest atakowany i oszpecany także przez tych, którzy powinni być strażnikami i towarzyszami ich życia - wskazał.

- Wiele form niewolnictwa, handlu, okaleczania ciała kobiet zobowiązuje nas do działania, aby zwalczać te formy poniżania, które sprowadzają je do roli przedmiotu na sprzedaż - oświadczył papież.

Następnie Franciszek powiedział, że jest przekonany, iż pilną koniecznością jest zaoferowanie kobietom więcej miejsca w życiu Kościoła, przy uwzględnieniu - jak wskazał - ich specyficznej wrażliwości kulturowej i społecznej. Papież chciałby, aby więcej kobiet było zaangażowanych w zadania związane zarówno z pomocą duszpasterską, jak i w refleksję teologiczną.

Według Franciszka ważne jest, aby kobiety w Kościele nie czuły się jak "goście", ale by w pełni uczestniczyły w różnych aspektach jego życia.

Papież podkreślił, że wszystkie instytucje, włącznie ze wspólnotą kościelną, powinny pomagać kobietom w pełnieniu ról społecznych, w sposób zharmonizowany z życiem rodzinnym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy