Reklama

Reklama

Papież: Kościół ma być matką, a nie przedsiębiorcą

Kościół ma być matką, a nie przedsiębiorcą - powiedział papież Franciszek podczas piątkowej mszy w kaplicy Domu świętej Marty. Papież wezwał do modlitwy o to, by Kościół był wolny od egoizmu i władzy.

- Kiedy Kościół wierzy w to, że wszystko może, że może zawładnąć sumieniami ludzi, że może podążać drogą hipokryzji, wtedy jest jałowy - ostrzegł Franciszek. Wyraził pragnienie, by za sprawą Bożego Narodzenia Kościół otworzył się na dar Boży.

Reklama

- Niech Kościół będzie przede wszystkim matką, jak Maryja - dodał papież.

- Często myślę, że pod niektórymi względami Kościół bardziej niż matką jest przedsiębiorcą - podkreślił Franciszek w kazaniu.

Watykan poinformował, że była to ostatnia w tym roku poranna msza w Domu Świętej Marty z udziałem grup wiernych i kazaniem, wygłoszonym przez papieża.

W ciągu roku papież kilka razy w tygodniu odprawiał mszę w kaplicy watykańskiego hotelu, w którym mieszka. Wygłaszane tam improwizowane kazania są szeroko relacjonowane przez media ze względu na kreślony w nich przez Franciszka program dla Kościoła oraz duszpasterzy i nawiązania do aktualnych wyzwań.

Papież wypowiada się z dużą swadą i niekiedy używa nośnych kolokwializmów. W poniedziałek krytykując nadmierną surowość niektórych wiernych i ich przywiązanie do przepisów powiedział: "Czasem, gdy spotykam takich ludzi, takich chrześcijan o słabym sercu, nieopartym na Jezusie jako skale, a za to bardzo sztywnych na zewnątrz, modlę się: Panie, podłóż im skórkę od banana na drodze, niech fikną niezłego kozła, niech się zawstydzą z powodu swej grzeszności".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje