Reklama

Reklama

Papież Franciszek: Chrześcijanie powinni stale się zmieniać

“Czasy zmieniają się i my chrześcijanie powinniśmy stale się zmieniać" - powiedział papież Franciszek podczas mszy w piątek w Domu świętej Marty. W przeddzień zamknięcia synodu biskupów o rodzinie papież mówił, że zmieniać się należy bez strachu i z mądrością.

Pewne jest to, że czasy się zmieniają, a obowiązkiem chrześcijan jest to, by te zmiany oceniać i zarazem zmieniać się pozostając "mocnymi w prawdzie Ewangelii" - podkreślił Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie. Przestrzegł zarazem, że nie oznacza to, iż należy ulegać konformizmowi i być bezczynnym.

"Mądrością chrześcijańską jest znać te zmiany, rozpoznawać różne czasy i znaki czasów, co znaczy jedno, a co drugie i czynić to bez strachu, w poczuciu wolności" - oświadczył papież.

Zauważył, że nie jest to łatwe zadanie z powodu zewnętrznych uwarunkowań, które skłaniają także chrześcijan do wygody.

Reklama

"Aby zrozumieć znaki czasów, przede wszystkim potrzebna jest cisza; milczenie i obserwacja, a potem refleksja, na przykład: dlaczego jest teraz tyle wojen?" - powiedział Franciszek. Wskazał, że rozumienie znaków czasu nie jest wyłącznie zadaniem dla elit kulturalnych.

"Jezus nie mówi: patrzcie, co robią naukowcy, patrzcie, co robią nauczyciele, intelektualiści" - zauważył.

Watykaniści kładą nacisk na znaczenie słów papieża w kontekście kończącego się synodu, poświęconego wyzwaniom dla duszpasterstwa rodzin w obecnych czasach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy