Reklama

Reklama

Papież do rodzin: Kościół musi stawić czoło nowym wyzwaniom

​W liście do rodzin papież Franciszek napisał, że Kościół musi stawić czoło "nowym pilnym zadaniom duszpasterskim" wobec nich. Przyznał, że jest to niełatwe wyzwanie.

Ogłoszony we wtorek w Watykanie list papież rozpoczął od przypomnienia, że w październiku odbędzie się nadzwyczajny synod biskupów pod hasłem "Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji". 

Miłość i życie rodzinne lekarstwami na smutek

Reklama

W przesłaniu tym papież nie wymienił tych wyzwań. Wcześniej wśród nich wskazywano między innymi sprawę osób rozwiedzionych będących w nowych związkach i ich sytuację w Kościele, czyli kwestię zakazu przystępowania do sakramentu Komunii. Kwestia ta była omawiana w tych dniach podczas konsystorza z udziałem kardynałów z całego świata.

- To zgromadzenie synodalne jest poświęcone szczególnie Wam, Waszemu powołaniu i misji w Kościele i w społeczeństwie, problemom małżeństwa, życia rodzinnego, wychowaniu dzieci oraz roli rodziny w misji Kościoła - podkreślił Franciszek w liście. - Dlatego - dodał - proszę Was o żarliwą modlitwę do Ducha Świętego, aby oświecił ojców synodalnych i prowadził ich w tym niełatwym zadaniu.

To miłość i życie rodzinne, zauważył papież, przezwyciężają wszelkie zamknięcie, każdą samotność i smutek.

- Na Waszej drodze życia rodzinnego dzielicie ze sobą wiele pięknych chwil: posiłki, odpoczynek, pracę domową, zabawy, modlitwy, podróże i pielgrzymki, dzieła solidarności. Jednakże, jeśli nie ma miłości, wówczas brak radości, a prawdziwą miłość daje nam Jezus - podkreślił.

Franciszek poprosił też rodziny o modlitwę w intencji swej posługi.

"Czas obecny jest czasem rodzin"

Prezentując ten list przewodniczący Papieskiej Rady Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia podkreślił, że w tych miesiącach tematyka rodziny jest w szczególny sposób bliska Kościołowi. Wyraził przekonanie, że orędzie Franciszka dowodzi tego, iż chce on zaangażować rodziny w przygotowanie synodu.  

Arcybiskup Paglia zapytał: "Kto lepiej od rodzin wierzących może mówić o wielkim darze, jakim jest dla ludzkości małżeństwo i rodzina? Kto lepiej od nich może wyrazić, i to nie tylko słowami, że rodzina oparta na małżeństwie jest niezrównanym dobrem, które trzeba otoczyć wszelką troską?".

- Czas obecny jest czasem rodzin - oświadczył arcybiskup Paglia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Dowiedz się więcej na temat: papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje