Reklama

Reklama

Franciszek: Także papież i biskup muszą być uczniami

Także papież i biskupi muszą być uczniami, bo tylko wtedy mogą przekazywać wiarę - powiedział Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Przywołał przykład Japonii, gdzie Kościół i wiara przetrwały 250 lat, mimo braku księży i całej struktury.

Zwracając się do wiernych w Watykanie Franciszek podkreślił: "Wszyscy w Kościele jesteśmy uczniami i jesteśmy nimi zawsze, przez całe życie i wszyscy jesteśmy misjonarzami, każdy na miejscu, jakie wyznaczył mu Bóg".

- Możecie powiedzieć: niektórzy nie są uczniami, bo biskup wie wszystko, papież wie wszystko i oni nie muszą być uczniami. Nie, także biskup i papież muszą być uczniami, bo inaczej nie mogą przekazywać wiary - dodał Franciszek wśród aplauzu wiernych.

Reklama

Mówiąc o znaczeniu chrztu zwrócił uwagę na przykład japońskiej wspólnoty chrześcijańskiej. Poprosił wiernych: "Posłuchajcie tego uważnie. Kościół w Japonii doznał ciężkich prześladowań na początku XVII wieku. Było wielu męczenników, duchowni zostali wygnani, a tysiące osób zostało zabitych. Nie pozostał w Japonii żaden ksiądz".

"Wspaniały przykład"

- Wtedy wspólnota zeszła do podziemia zachowując wiarę w ukryciu. Kiedy rodziło się dziecko ojciec albo matka chrzcili je, bo każdy z nas może ochrzcić. Gdy dwa i pół wieku później misjonarze powrócili do Japonii, tysiące chrześcijan wyszło z ukrycia i Kościół mógł na nowo rozkwitać. Przeżyli dzięki łasce chrztu - mówił Franciszek.

Przykład ten uznał za "wspaniały". Podkreślił, że wspólnota chrześcijańska w tym kraju przetrwała mimo izolacji i ukrycia.

- Wiele możemy nauczyć się z tej historii - powiedział papież kładąc nacisk na wspólnotowy wymiar wiary.

Następnie skierował słowa otuchy do obecnych na placu Świętego Piotra wiernych z Ziemi Świętej. - Trudności i prześladowania, kiedy przeżywa się je z zawierzeniem, ufnością i nadzieją, oczyszczają wiarę i ją umacniają - mówił Franciszek.

Zwrócił się także po włosku do Polaków mówiąc o znaczeniu chrztu: "Chrzest święty jest fundamentem naszego życia, najpiękniejszym darem Boga, początkiem nowego życia jako dzieci Bożych. Dziękujmy za nasz chrzest i pamiętajmy do czego ten sakrament nas zobowiązuje".

W środę poinformowano, że podczas niedzielnej wizyty w parafii w centrum Rzymu Franciszek spotka się z grupą uchodźców z Trzeciego Świata i z bezdomnymi.

Dowiedz się więcej na temat: Franciszek | papież Franciszek | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama