Reklama

Reklama

Biały dym nad Watykanem. Nowy papież został wybrany

O godzinie 19.06 w środę pojawił się biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, obwieszczający wybór głowy Kościoła. Nowym papieżem został Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię Franciszek.

Na placu przed bazyliką watykańską wielojęzyczny tłum wiwatował w oczekiwaniu na słowa "Habemus papam", które kilka minut po godz. 20 wygłosił protodiakon kardynał Jean Louis-Tauran.

Papież z Argentyny

Reklama

Jorge Mario Bergoglio ma 76 lat. Jest jezuitą. Był arcybiskupem Buenos Aires i Prymasem Argentyny.

Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 roku.


Przebieg konklawe

Konklawe rozpoczęło się 12 marca około godziny 17.30.

115 elektorów, odprowadzanych przez kardynałów seniorów i watykańskich dostojników, przeszło w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej.

Śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych i hymn Veni Creator.

Wśród elektorów było czterech polskich kardynałów: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Po przybyciu do Kaplicy z freskami Michała Anioła kardynałowie elektorzy zajęli swoje miejsca przy stołach.

Przysięga kardynałów

Odmówiono krótką modlitwę. Następnie złożyli przysięgę, której tekst odczytał kardynał Giovanni Battista Re. Są w niej między innymi słowa: "Przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany na Biskupa Rzymskiego, dołoży starań, by wiernie wypełniać" posługę.

Kardynałowie przyrzekli dochować z największą wiernością wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża.

Po kolei każdy purpurat dotykając Ewangelii wypowiadał formułę: "Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam. Tak mi dopomóż, Panie Boże, i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam".

Abdykacja Benedykta XVI

Nowy papież został wybrany po tym, jak abdykował Benedykt XVI. Jego pontyfikat zakończył się formalnie 28 lutego o godzinie 20. Trwał 7 lat i 10 miesięcy. 

Ogłaszając decyzję o abdykacji 11 lutego podkreślił, że jej powodem jest podeszły wiek i utrata sił.

Joseph Ratzinger, noszący obecnie formalny tytuł emerytowanego papieża, przeniósł się do Castel Gandolfo, gdzie spędza dwa pierwsze miesiące po ustąpieniu z urzędu.

Benedykt XVI przeszedł do historii jako pierwszy emerytowany papież. 

Po jego abdykacji, do czasu wyboru nowego papieża Kościołem i Watykanem zarządzało Kolegium Kardynałów z jego dziekanem kard. Angelo Sodano i kamerlingiem kard. Tarcisio Bertone, nadzorcą dóbr Stolicy Świętej.

Dowiedz się więcej na temat: papież | Nowy papież | Watykan | Religa | Kościół | Bazylika św. Piotra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy