Reklama

Reklama

Nowa ustawa śmieciowa

"To gminy powinny informować, jak segregować śmieci"

Brudny słoik po dżemie to szkło, czy odpad zmieszany? To gminy powinny informować mieszkańców, jak należy segregować śmieci - powiedział wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

PAP: Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku ustawa śmieciowa ma zapewnić racjonalną gospodarkę odpadami komunalnymi i zachęcić do segregacji odpadów. W większości przypadków mieszkańcy wiedzą tylko tyle, że za posegregowane odpady zapłacą od 40 do 50 proc. mniej. Nie wiedzą jednak, jak prawidłowo segregować odpady.

Piotr Woźniak: - Rzeczywiście, to jest problem i wiąże się on z brakiem kampanii informacyjnej na temat nowych przepisów, którą powinny prowadzić gminy. Niepokoi mnie to. Ustawowo samorządy są zobowiązane od 1 stycznia tego roku informować swoich mieszkańców o nowych przepisach i o tym jak będą one realizowane na ich terenie.

Reklama

PAP: Ustawa mówi o plastiku, szkle, papierze czy odpadach zmieszanych, które powinny trafić do osobnych pojemników. Jak traktowane będą np. słoiki po dżemach, czy pojemniki po jogurtach, jeżeli znajdować się będą w nich resztki?

PW: - W mojej gminie będą traktowane jako odpad zmieszany, ponieważ nowy, uchwalony miesiąc temu regulamin nakazuje mi usunąć zawartość przed wrzuceniem opakowania do czerwonego (opakowanie na plastik) albo zielonego (opakowanie na szkło) pojemnika.

PAP: Przy coraz wyższych cenach za wodę, może bardziej będzie się opłacało zapłacić o te 50 proc. więcej za odpady zmieszane niż za każdym razem myć słoiki czy pojemniki, aby uzyskać w domu "czyste" szkło czy plastik?

PW: - Niczego nie chcę sugerować, ale ja myję. Ta niepewność wynika właśnie z braku informacji w gminach, szczególnie w dużych miastach. To samorządy muszą poinformować swoich mieszkańców, od których pobierać będą opłaty, jak powinni postępować. Główne zasady są znane, natomiast samorządy powinny wydać jasny i precyzyjny komunikat: co zostanie przez nie uznane za odpad posegregowany, a co za zmieszany. Jedne samorządy mogą uznać, że butelkę po oleju należy umyć, inne - że nie. Zależy to od zaplecza jakim dysponuje konkretna gmina do recyklingu.

Rozmawiał Michał Boroń

Dowiedz się więcej na temat: śmieci | ustawy | segregacja śmieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy