Reklama

Reklama

Nelson Mandela

Obama o Mandeli: Czerpałem inspirację z jego niezwykłego życia

Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi - powiedział w czwartek na wieść o śmierci Nelsona Mandeli prezydent USA Barack Obama. Wyznał, że Mandela był dla niego inspiracją i pozostanie przykładem aż do końca życia.

- Nelson Mandela osiągnął więcej niż można oczekiwać od jakiegokolwiek człowieka. Dziś odszedł. Straciliśmy jednego z najbardziej wpływowych, odważnych i głęboko dobrych ludzi, z jakimi kiedykolwiek przyszło nam dzielić los na Ziemi - oświadczył Obama na wieść o śmierci o Nelsona Mandeli - ikonie walki z apartheidem i pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.

Reklama

- Jestem jednym z niezliczonych milionów ludzi, którzy czerpali inspirację z życia Nelsona Mandeli - wyznał Obama. Przypomniał, że jego pierwsze działania jako polityka były także poświęcone problemowi apartheidu.

- Studiowałem jego słowa i pisma. Dzień, w którym został zwolniony z więzienia dał mi do zrozumienia jak wiele ludzie mogą zrobić, gdy kierują się nadzieją, a nie strachem. I tak jak wielu ludzi na świecie, nie mogę sobie wyobrazić życia bez jego przykładu; tak długo jak będę żył zrobię co mogę, by uczyć się od niego - powiedział Obama.

Obama podkreślił, że Mandela "dzięki zaciętej godności i nieugiętej woli poświęcania własnej wolności dla wolności innych" nie tylko zmienił RPA, ale też poruszył wszystkich na świecie. - Jego podróż - od więźnia po prezydenta - ucieleśnia obietnicę, że ludzie jak i kraje mogą się zmieniać - dodał.

Zwracając się do mieszkańców Republiki Południowej Afryki, Obama podkreślił, że "wolne RPA, w pokoju z samym sobą" jest przykładem dla świata i dziedzictwem Mandeli dla narodu, który tak kochał.

Prezydent USA wyraził przekonanie, że "mało prawdopodobne jest, byśmy spotkali kiedyś kogoś podobnego do Nelsona Mandeli". "Dlatego najlepsze co możemy zrobić to podążać jego przykładem: podejmować decyzje kierując się nie nienawiścią, ale miłością".

Dowiedz się więcej na temat: Nelson Mandela | Nelson Mandela nie żyje | Barack Obama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje