Reklama

Reklama

Nagrody Nobla 2015

Pokojowa Nagroda Nobla trafi do papieża Franciszka?

Papież Franciszek jest jednym z kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Wybór zwycięzcy w tej dziedzinie jest kontrowersyjny i często uznawany za upolityczniony.

Jorge Mario Bergoglio jest papieżem od ponad dwóch lat. Opowiada się za pomocą dla najsłabszych, jako pierwszy papież wydał encyklikę poświęcona zagadnieniom ochrony środowiska. Uważany jest za wyjątkowo skromną osobę.

Wielokrotnie wzywał do zawarcia pokoju na Bliskim Wschodzie, w zeszłym roku odwiedził terytoria palestyńskie i Izrael. Na włoskiej wyspie Lampedusa spotkał się z imigrantami z Afryki.

Na Kubie rozmawiał z byłym tamtejszym liderem, Fidelem Castro, a w USA z prezydentem Obamą. Na forum ONZ krytykował broń atomową oraz chciwe dążenie do bogactwa.

Reklama

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla nominowano 273 osoby i organizacje. Ogłoszenie zwycięzcy w najbliższy piątek.

O Pokojową Nagrodę Nobla mogą ubiegać się nie tylko poszczególne osoby, ale także organizacje. W przeszłości pokojowego Nobla otrzymali między innymi: Barack Obama, Lech Wałęsa, Matka Teresa, Czerwony Krzyż czy UNICEF. W tym roku nominowano 205 osób i 68 organizacji.


Reklama

Reklama

Reklama