Reklama

Reklama

Nagrody Nobla 2013

Laureat pokojowego Nobla ukrywa się?

"OPCW, halo! Odezwijcie się do nas! Próbujemy dodzwonić się do waszego biura!. Wpis takiej treści zamieścił na Twitterze Komitet Noblowski.

Wygląda na to, że Komitet nie może skontaktować się z laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons OPCW).

Oficjalnie poinformowano, że nagroda dla tej organizacji jest uznaniem jej "intensywnej pracy na rzecz wyeliminowanie broni chemicznej".

Na  godz. 13.30 zapowiedziano konferencje w siedzibie OPCW w Hadze.

Reklama

Na czele organizacji turecki dyplomata

OPCW jest organem wykonawczym Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Na czele organizacji stoi od 2010 roku turecki dyplomata Ahmet Uzumcu. Siedziba i laboratoria OPCW mieszczą się w Hadze, gdzie zatrudnionych jest ok. 500 osób.

Obecnie do OPCW należy 189 krajów członkowskich reprezentujących ponad 98 proc. ludności świata. Cztery kraje - Korea Północna, Angola, Egipt i Sudan Południowy - nie podpisały ani nie ratyfikowały konwencji.

Izrael i Birma podpisały ją w 1993 roku, ale do tej pory nie ratyfikowały. Od poniedziałku konwencja ma zacząć formalnie obowiązywać Syrię, która przystąpiła do niej w połowie września.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje