Reklama

Reklama

To już ostatnia szansa, by wziąć udział w Dyktandzie Krakowskim

W pół drogi, wpółleżąc i współpróchniałej - razem czy osobno? Wielkimi krokami zbliża się III Dyktando Krakowskie. Chętni do sprawdzenia swojej znajomości ojczystego języka muszą się spieszyć. Druga i zarazem ostatnia rejestracja rozpoczęła się późnym popołudniem w czwartek 9 marca. Dyktando, podobnie w poprzednich latach, ma formułę otwartą. Może w nim wziąć udział każdy bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. Wyjątek stanowią jedynie zwycięzcy poprzednich edycji.


Choć uczestnicy poprzedniego dyktanda musieli poradzić sobie z pisownią wyrazów en face, chyży, Hyży, bażyny, dzierzba i urzetu, a także również zastanowić się, czy w pół drogi, wpółleżąc i współpróchniałej napisać razem czy osobno, to Dyktanda Krakowskie pokazały, że tego rodzaju inicjatywy budzą ogromne zainteresowanie wśród użytkowników języka.

Dyktando w krakowskim klimacie

Czego mogą spodziewać się uczestnicy tegorocznej edycji? Autorką tekstu dyktanda będzie ponownie dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przyznaje, że nie zabraknie w nim krakowskich klimatów.

Reklama

Już wkrótce na stronach Interii zaprezentujemy cykl wideoporad. Polecamy go zwłaszcza tym, którzy planują sprawdzić swoją wiedzę podczas Dyktanda Krakowskiego. Dr hab. Mirosława Mycawka podpowie, na co warto zwrócić uwagę.

- Ortografia jest jednym z dorobków naszej kultury, a jednocześnie swoistą arką, w której zdeponowane są dane na temat etymologii i pokrewieństwa słów oraz różnych faz rozwoju języka z najnowszymi tendencjami włącznie. Jest więc nieocenioną skarbnicą wiedzy historycznojęzykowej i być może jednym z nielicznych dziś zbiorów zasad, wobec których istnieje społeczny konsensus. Chociaż trzeba przyznać, nie brak głosów domagających się likwidacji wszelkich zasad ortograficznych. Gdyby tak się stało, cywilizacja w tym zakresie zatoczyłaby koło i wróciła do punktu wyjścia, gdy znaki graficzne stosowano według uznania, co wydłużało czas odczytywania i utrudniało zrozumienie tekstów - mówi dr hab. Mirosława Mycawka i dodaje:

- Pisząc niepoprawnie, niechlujnie, zachowujemy się tak, jakbyśmy goszcząc kogoś, podawali mu kawę w niedomytej, wyszczerbionej filiżance. Zatem dbałość o poprawny zapis naszych wypowiedzi jest wyrazem troski nie tylko o nasz wizerunek, ale także o drugiego człowieka i o tworzenie dobrej aury wzajemnych relacji. Nigdy więc dość starań o poprawę i sprawdzanie naszej kompetencji w zakresie ortografii. Naszemu konkursowi ortograficznemu towarzyszyć będą znakomite wykłady pracowników Wydziału Polonistyki UJ, którzy odsłonią rąbek wiedzy na temat literatury i języka polskiego.

Dyktando dla wszystkich

Organizatorzy przewidzieli ponad 500 miejsc dla uczestników. Dyktando ma formułę otwartą. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani z wyjątkiem laureatów pierwszego miejsca z poprzednich edycji. 

Formularze zgłoszeniowe dostępne będą na stronie Miesiąca Języka OjczystegoKoła Naukowego Językoznawców Studentów UJ oraz na Facebooku. Mailowe potwierdzenie rejestracji zostanie wysłane do uczestników po jej zakończeniu i weryfikacji danych.

Sprawdzian ze znajomości polskiej ortografii odbędzie się 25 marca br. w Auditorium Maximum UJ (godz. 10.00). Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. Najlepszy uczestnik zostanie uhonorowany tytułem Krakowskiego Mistrza Ortografii. Dyktando w całości będzie transmitowane w portalu Interia.pl, który jest partnerem głównym wydarzenia.

Organizatorami III Dyktanda Krakowskiego są Wydział Polonistyki UJ, Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Stowarzyszenie Polonistów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje