Reklama

Reklama

Minister Przemysław Czarnek przekazał rzeszowskim uczelniom prawie 19 mln zł

Minister edukacji i nauki przekazał niemal 19 mln zł dwóm rzeszowskim uczelniom - uniwersytetowi oraz politechnice. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na zakup aparatury badawczej oraz budowę serwerowni. Przemysław Czarnek przekazał też obu rektorom czeki dla studenckich kół naukowych, które działają na uczelniach.

Uroczystość przekazania czeków rektorom obu uczelni odbyła się w piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Jak podkreślił Przemysław Czarnek, przekazane pieniądze wzmocnią potencjał naukowy zarówno uniwersytetu jak i politechniki. Ta ostatnia uczelnia dostała m.in. ponad 11 mln zł na budowę serwerowni. Nawiązując do tych pieniędzy minister powiedział, że "skok informatyczny", który dzięki tej inwestycji będzie możliwy przyczyni się do jeszcze większej jakości badań i nauki.

550 tys. dla studenckich kół naukowych

Minister Czarnek przekazał też obu rektorom czeki dla studenckich kół naukowych, które działają na uczelniach. - Myślę, że te niespełna 550 tys. zł dla studenckich kół naukowych w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" będą bardzo dobrze tutaj spożytkowane - podkreślił.

Reklama

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek, dziękując za przekazane pieniądze, ponad 7 mln zł, zaznaczył, że wydane zostaną na rozwój badań i zakup potrzebnej aparatury, w tym m.in. mikroskopów. 

- Rozwijane będą badania, które będą mogły być konkurencyjne do tych, które powstają w bardzo uznanych laboratoriach światowych. Pieniądze zostaną w całości przeznaczone na zakup sprzętu, który będzie umożliwiał taki skok jakościowy do prowadzenia badań w wielu dyscyplinach. Od dyscyplin związanych z rolnictwem i technologią żywności poprzez dyscypliny medyczne aż po humanistykę - zapowiedział.

"Sieć informatyczna ważniejsza niż budynki"

Z kolei rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik mówił, że ponad 11 mln zł, które uczelnia otrzymała zostanie wydane na rozwój serwerowni.

- Dziękuję za środki, które wzmocnią infrastrukturę informatyczną uczelni. Myśląc o inwestycjach często rozumiemy, że będziemy budować budynki, ale ostatnie miesiące pokazały, że uczelnie bez budynków mogą, niestety, żyć, ale bez systemów informatycznych nie. Dlatego postanowiliśmy doinwestować nasze systemy informatyczne tak, abyśmy mogli w przyszłości zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji - powiedział rektor PRz.

W Rzeszowie studiuje blisko 40 tys. osób. 

Zobacz także:  Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania

Matura 2021. Język angielski poziom podstawowy. Tutaj arkusz CKE i rozwiązania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje