Reklama

Matura 2021 w reżimie sanitarnym. A jak będą wyglądać rekrutacje na studia?

Sesja matur w tym roku potraw od 4 do 21 maja. Potem chętnych absolwentów czeka rekrutacja na studia. W tym roku na większości uczelni odbędzie się ona zdalnie. Pandemia nie powoduje tu większych problemów, bo selekcja kandydatów odbywa się najczęściej na podstawie wyników matur.

Rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz poinformował, że rekrutacja będzie prowadzona tak, jak poprzednio, czyli niemal w 100 proc. zdalnie - z ograniczeniem do minimum bezpośredniego kontaktu z kandydatami. - W ubiegłym roku obowiązywał system wrzutni dokumentów przy budynkach UŁ, plus opcja przesyłki pocztowej. W tym roku nie ma jeszcze decyzji, ale pewnie będzie bardzo podobnie - zapewnił Śpiechowicz.

Z kolei rzecznik prasowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Małgorzata Rybczyńska przekazała, że zasady rekrutacji pozostają w większości przypadków niezmienione od wielu lat i odbywa się ona całkowicie online.

Reklama

- Jedyna zmiana dotyczy egzaminu ustnego z języka - podobnie, jak rok temu na kierunkach, na których wymagany jest egzamin ustny z języka - w przypadku braku egzaminu ustnego zaliczamy w to miejsce egzamin pisemny. Więcej zmian wynikających z pandemii uczelnia nie wprowadzała - poinformowała. 

Na wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Warszawskiego trwają ustalenia dotyczące tegorocznej rekrutacji i sposobu jej przeprowadzania - przekazała rzecznik prasowy UW Anna Modzelewska. Dodała, że podczas ubiegłorocznej rekrutacji sprawdziła się zdalna forma rejestracji na kierunki anglojęzyczne i będzie ona najprawdopodobniej kontynuowana w tym roku. Przypomniała, że zdalnie odbędzie się też Dzień Otwarty UW, zaplanowany na 24 kwietnia.

Czytaj także: Harmonogram matury 2021. Sprawdź terminy egzaminów 

Już rozpoczęli rekrutację 

Uniwersytet SWPS informuje z kolei, że już rozpoczął rekrutację. Przebiega podobnie, jak w ubiegłym roku. Najpierw zgłoszenia od kandydatów zbierane są za pośrednictwem formularza online, gdzie zbierane są dane przyszłych studentów i skany niezbędnych dokumentów. Na kolejnym etapie oryginały dokumentów kandydaci przesyłają pocztą.

Znaczna część procesu rekrutacyjnego odbywa się na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku online. Rzecznik uczelni Marcin Tomkiel sprecyzował, że od 4 maja do 11 lipca będzie możliwość elektronicznej rejestracji, a do 14 lipca wpisywania wyników z matur na indywidualne konto kandydata.

Pandemia nie stwarza dla uczelni większych problemów w rekrutacji, bo w czasie selekcji kandydatów bierze się pod uwagę najczęściej wyniki matur - przyznają przedstawiciele uczelni. Dodatkowe egzaminy nie są częste. Dlatego terminy rekrutacji będą uzależnione od przebiegu matur. Matura ma rozpocząć się w tym roku 4 maja.

Czytaj także: Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty. Decyzja ministra 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama