Reklama

Reklama

Matura 2021: Szczepienie drugą dawką w trakcie egzaminów? Deklaracja szefa MEiN

Sesja maturalna 2021 rozpocznie się 4 maja. Zbiegnie się ona z terminami szczepienia drugą dawką dla części nauczycieli. Tymczasem wielu z nich zasiada w komisjach egzaminacyjnych. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnia, że jeśli pojawią się takie sytuacje, będzie możliwość przesunięcia terminu szczepienia.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że szczepienia nauczycieli drugą dawką nie powinny zakłócić przebiegu matury 2021 i egzaminów ósmoklasisty. Terminy szczepień zazębiają się bowiem z harmonogramem egzaminów. Część nauczycieli zasiada wtedy w komisjach. Ich nieobecność z powodu np. wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych mogłaby utrudnić prace komisji. 

Przypomnijmy, że po podaniu pierwszej dawki odwoływano zajęcia, a nawet zamykano niektóre szkoły, bo nauczyciele źle się czuli.

- Wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia, jak i do wszystkich wojewodów w całej Polsce - bezpośrednio i za pośrednictwem kuratorów - z prośbą, żeby jeśli którykolwiek z nauczycieli, który uczestniczy w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego bądź ósmoklasisty, miałby wyznaczony termin drugiego szczepienia właśnie na dzień przeprowadzania egzaminu lub dzień zbliżony, żeby umożliwić temu nauczycielowi przeniesienie terminu szczepienia na inny dogodny termin - zapewnił Czarnek podczas konferencji prasowej dotyczącej egzaminu maturalnego i ósmoklasisty. 

Matury odbędą się od 4 do 20 maja, a egzamin ósmoklasisty od 25 do 27 maja.

Reklama

Matury 2021: Nie będzie testów na koronawirusa, egzaminy w reżimie 

W środę szef MEiN informował, że nie będzie testów na koronawirusa przed egzaminami maturalnymi i ósmoklasisty. - Nie chcemy stresować zdających - stwierdził. Dodał, że stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego pozwoli zapewnić "pełne bezpieczeństwo podczas sesji egzaminacyjnych".

Minister przypomniał również, że matura 2021 odbędzie się bez egzaminu ustnego. Utrzymany został jednak obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Czytaj także: Matura 2021 w szczególnym rygorze sanitarnym. Szczegóły

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama