Reklama

Reklama

Matura 2021. Przedmioty dodatkowe. Co najpopularniejsze? terminy

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że język angielski, matematyka, język polski, geografia i biologia to najczęściej wybierane na maturze 2021 przedmioty zdawane pisemnie na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z tych przedmiotów odbędą się już w najbliższym tygodniu. Na stronach Interii opublikujemy arkusze CKE wraz z proponowanymi rozwiązaniami.

Arkusze CKE i odpowiedzi w Interii

W najbliższym tygodniu w Interii, każdego dnia po zakończonych egzaminach będziemy publikować arkusze maturalne wraz z odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Arkuszy CKE szukajcie u nas tuż po godzinie 14:00 (jeśli egzamin odbywa się o 9:00) i tuż po godzinie 19:00 (jeśli matura odbywa się o 14:00). 

Zobacz dotychczasowe arkusze i odpowiedzi: 

Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi

Reklama

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania

Matura 2021. Język angielski poziom podstawowy. Tutaj arkusz CKE i rozwiązania

Matura 2021 z języka angielskiego poziom rozszerzony. Arkusz CKE i nieoficjalne odpowiedzi

Matura 2021. Przedmiot dodatkowy, jest zmiana 

Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów.

Jak informuje CKE, z deklaracji maturzystów wynika, że 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników zdecydowało, że nie przystąpi do ani jednego takiego egzaminu. Do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego chce przystąpić 26,9 proc. tegorocznych absolwentów, do dwóch – 29,3 proc, do trzech – 24,7 proc., do czterech – 5 proc., do pięciu – 0,5 proc., a do sześciu – 0,1 proc.

Matura 2021. Przedmioty dodatkowe. Najpopularniejsze angielski i matematyka

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem maturalnym na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski – zdawać chce go 158,4 tys. maturzystów, czyli 58,5 proc. Na drugim miejscu znalazła się matematyka – zdawać ją chce 74,6 tys. absolwentów, czyli 27,5 proc.

Na trzecim miejscu w wyborach tegorocznych absolwentów znalazł się język polski – chce go zadawać 57,8 tys. osób, czyli 21,3 proc., a na czwartym – geografia – chce ją zdawać 53,9 tys. osób, czyli 19,9 proc.

Na kolejnych miejscach są: biologia, którą chce zdawać 44,3 tys. absolwentów (16,3 proc.), chemia – 25,8 tys. (9,5 proc.), fizyka – 19,9 tys. (7,3 proc.), historia – 18 tys. (6,6 proc.), wiedza o społeczeństwie – 15,8 tys. (5,8 proc.), informatyka – 9 tys. (3,4 proc.), język niemiecki – 5 tys. (1,9 proc.), historia sztuki – 3,4 tys. (1,3 proc.).

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż tysiąc zdających.

Czytaj także:  Matura 2021. Harmonogram egzaminów z przedmiotów dodatkowych 

Reklama

Reklama

Reklama