Reklama

Reklama

Matura 2021. Przecieki z matematyki? CKE reaguje

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawiadamia prokuraturę w sprawie ewentualnego przecieku treści arkusza maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Doniesienia o możliwym przecieku pojawiły się wczoraj w sieci tuż przed rozpoczęciem egzaminu. Internauci przekazywali sobie m.in. informacje o kartce z odpowiedziami, której zdjęcie miało krążyć w mediach społecznościowych. Odnotowano także wyszukiwanie powtarzających się fraz związanych z zadaniami, które pojawiły się na egzaminie.

Matura 2021. Język angielski poziom podstawowy. Tutaj arkusz CKE i rozwiązania 

Zawiadomienie w sprawie przecieków z matematyki jest drugim złożonym przez szefa CKE. W środę Marcin Smolik zawiadomił policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Szef CKE wydał też specjalna oświadczenie.

"W związku przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów, tj. policji oraz prokuratury" - czytamy.

Reklama

Dyrektor CKE Marcin Smolik w informacji podkreślił: "Określenie, czy sytuacja dotycząca ujawnienia treści materiałów egzaminacyjnych - a zatem złamania przepisów prawa - istotnie miała miejsce, należy do organów ścigania". "W przypadku stwierdzenia, że doszło do złamania prawa Centralna Komisja Egzaminacyjna podejmie dalsze kroki przewidziane w przepisach prawa" - dodał.

Matura 2021. Terminy egzaminów, sprawdź harmonogram

Matura 2021. Przecieki z polskiego i matematyki? 

We wtorek po zakończeniu egzaminu z języka polskiego Interia informowała, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu. - Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza "ambicje Lalka", czyli słowa klucze z jednego z wypracowań - potwierdzał nam szef CKE Marcin Smolik.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska poinformowała zaś, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy. - Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów - podała.

W środę po egzaminie z matematyki w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o ewentualnym przecieku treści egzaminacyjnych z arkusza z zadaniami. Internauci przekazywali sobie m.in. informacje o kartce z odpowiedziami, której zdjęcie miało krążyć w mediach społecznościowych przed rozpoczęciem egzaminu oraz o zaobserwowaniu kolejnych powtarzających się fraz w wyszukiwarce google, które wiązali z treściami zadań z matematyki.

Dziś matura 2021 z angielskiego. Arkusz CKE i rozwiązania w Interii 

W czwartek odbywa się matura z języka angielskiego. Po południu w raporcie specjalnym "Matura 2021. Arkusze" opublikujemy arkusz maturalny z angielskiego wraz z proponowanymi rozwiązaniami. Maturzyści, bądźcie z nami!

Arkusze CKE wraz z rozwiązaniami z języka polskiego i matematyki znajdziesz tutaj:

Matura 2021 z matematyki - poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i rozwiązania

Matura 2021. Język polski poziom podstawowy. ARKUSZ CKE i odpowiedzi (kliknij tutaj)


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy