Reklama

Reklama

Matura 2021. Przecieki na maturze? Ministerstwo edukacji komentuje

- ​Doniesienia o możliwym przecieku dotyczącym egzaminu maturalnego wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb - tak rzeczniczka MEiN skomentowała doniesienia Interii. Jak informowaliśmy, mogło dojść do wcześniejszego ujawnieniu jednego z tematów maturalnych. Zawiadomienie na policję ma złożyć w tej sprawie Centralna Komisja Egzaminacyjna.

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Jak informowaliśmy po zakończeniu egzaminu, mogło dojść do przecieku treści egzaminu.

Zobacz też: Matura 2021. Tu znajdziesz arkusze CKE i proponowane rozwiązania

Reklama

Reakcja resortu edukacji

- Uprzejmie informuję, że dotarły do nas informacje o potencjalnym przecieku dotyczącym egzaminu z języka polskiego. To doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb. W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę - tak skomentowała informację rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

Poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.

- Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów - podała.

Szef CKE: Sprawa trafi na policję

Wcześniej dyrektor CKE Marcin Smolik potwierdził w rozmowie z Interią, że do Komisji docierają sygnały o możliwych przeciekach. Jak dodał, wstrzymałby się na razie z daleko idącymi wnioskami, ale teoretycznie mogło dojść do złamania prawa przez któregoś z dyrektorów, przez wcześniejsze rozerwanie pakietów i przekazanie tematów zdającym. W związku z tym sprawa zostanie przekazana do sprawdzenia przez policję. 

Tematy wypracowań

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Lalki' Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury", a drugi: "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu 'Ziemi obiecanej' Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów, interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

W raporcie specjalnym Interii "Matura 2021. Arkusze" już po zakończonych egzaminach będziemy codziennie publikować arkusze CKE wraz z odpowiedziami, które zaproponują nasi eksperci. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy