Reklama

Reklama

Nie zdałeś matury? Sprawdź, co będzie na maturze poprawkowej

Matura poprawkowa 2022 - kiedy jest i czy będzie łatwiejsza to pytania sporej, bo liczącej ponad 40 tysięcy grupy tegorocznych absolwentów. Matury nie udało się zdać za pierwszym razem 21,8 proc. maturzystów. Sprawdzamy, kiedy jest matura poprawkowa 2022, czy będzie łatwiejsza i czego się spodziewać.

W 2022 roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło dokładnie 268 257 uczniów. Większość to absolwenci liceum, ale jak informuje MEiN, maturę pisało również 34 obywateli Ukrainy. Wyniki matur zostały już ogłoszone, a można je sprawdzić na stronie wyniki.edu.pl/login.

Kiedy matura poprawkowa 2022? Terminy i data

Matura poprawkowa 2022 to dwa ważne terminy. Przede wszystkim, aby dać sobie szansę na poprawę wyniku, należy złożyć pisemną deklarację. Ta musi trafić do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyników matur

Reklama

To oznacza, że chęć podejścia do matury poprawkowej 2022 należy zgłosić nie później niż do 12 lipca 2022 r

Kto może przystąpić do egzaminu poprawkowego? Matura poprawkowa 2022 to opcja tylko dla tych, którzy oblali tylko jeden przedmiot. W tym roku szanse na to ma 15,5 proc. maturzystów. Pozostali drugą szansę dostaną dopiero za rok.

Kiedy matura poprawkowa 2022? Terminy i data podejścia wyznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oznaczają, że tegoroczni maturzyści czas na nadrobienie zaległości w nauce mają niemal dwa miesiące. To dlatego, że termin matury poprawkowej 2022 to 23 sierpnia. Początek egzaminu to godz. 9.00.

Czytaj też: Szczegółowe wyniki matur 2022. W których województwach zdającym poszło najlepiej?

Matura poprawkowa 2022 - czego się spodziewać?

Tradycyjnie matura poprawkowa to głównie próba poprawy wyników z matematyki. W tym roku oblało ją aż 18 procent absolwentów. Czego się spodziewać na maturze poprawkowej z matematyki? Do egzaminu należy przygotować się podobnie jak do matury w maju, najlepiej korzystając z dostępnych arkuszy CKE

Nie tylko matematyka okazała się problemem dla maturzystów. Pięć procent maturzystów nie zdało również z języka polskiego. Matura poprawkowa 2022 z naszego ojczystego języka to również zestaw zadań, które nie są wcześniej znane. Pewne jest, że nie będą to podobne polecenia do tych majowych. Czego się spodziewać?

Zobacz także: Matura 2022. Opanuj te zagadnienia, a zdasz ją bez trudu

Matura poprawkowa 2022 z języka polskiego może być łatwiejsza, jednak nie jest to regułą. Najlepiej przygotować się do egzaminu, wykorzystując arkusze maturalne z języka polskiego z poprzednich lat. 

Czy matura poprawkowa jest łatwiejsza?

Niestety nie mamy dobrych informacji dla tych, którzy liczą na to, że drugi termin egzaminu dojrzałości to taryfa ulgowa. Eksperci i nauczyciele na pytanie, czy matura poprawkowa jest łatwiejsza zgodnie odpowiadają, że niestety nie. Poziom trudności zbliżony jest do tego, który maturzyści piszą w pierwszym terminie.

Zobacz także: Wyniki matury 2022. Przemysław Czarnek komentuje

Matura poprawkowa 2022 to podobne wymagania i nie warto liczyć na prostsze arkusze. Te w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach i tak są łatwiejsze niż przed 2020 rokiem. Wszystko przez pandemię oraz nauczanie zdalne. Stąd chociażby mniejsza liczba zadań i ograniczenie niektórych wymagań. Matura poprawkowa 2022 również obejmie te zmiany.

Matura poprawkowa 2022. Data wyników

Kiedy wyniki matury poprawkowej 2022? Maturzyści nie będą długo czekać na sprawdzenie rezultatów. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, wyniki matury poprawkowej 2022 zostaną opublikowane 9 września. To oznacza, że maturzyści bez problemu wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej na studia.

Matura poprawkowa 2022 to nie jedyny sposób, by zmienić wyniki egzaminu. Każdy uczeń, który nie zgadza się z wynikami majowego egzaminu dojrzałości, może odwołać się od wyniku matur

W tym roku jest to o tyle prostsze, że CKE publikuje punktację za konkretne zadania. Jak odwołać się od wyniku matury? Szczegóły są dostępne TUTAJ.

Zobacz także:

Ci uczniowie będą mieli unieważnioną maturę? Sprawa przecieków w prokuraturze

Sławomir Broniarz: Książki do HiT nie nazwałbym podręcznikiem

"Goląc nogi, kusimy szatana". Co się dzieje na lekcjach religii?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy