Reklama

Reklama

Matura 2022. Geografia na poziomie rozszerzonym już dziś. Co będzie na egzaminie?

Matura rozszerzona z geografii 2022 już dziś. To jeden z najczęściej wybieranych dodatkowych egzaminów pisemnych przez tegorocznych maturzystów. Matura z geografii na poziomie rozszerzonym 2022 rozpocznie się o godz. 9. Wyjaśniamy, co trzeba o niej wiedzieć. Po południu na stronie Interii pojawią się arkusze CKE z matury z geografii na poziomie rozszerzonym wraz z odpowiedziami proponowanymi przez naszych ekspertów. Zapraszamy!

Matura 2022 z geografii jest jednym z egzaminów dodatkowych, który uczniowie mogą zdawać na poziomie rozszerzonym. Dobry wynik z tego przedmiotu ma ogromne znaczenie podczas rekrutacji na studia o kierunkach badawczo-odkrywczych, geodezyjnych czy turystycznych.

Od lat rozszerzona matura z geografii cieszy się dużą popularnością wśród maturzystów. Nie inaczej będzie w tym roku. Według informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, geografia na poziomie rozszerzonym jest trzecim najczęstszym wyborem uczniów zdających maturę 2022. Chęć zdawania tego przedmiotu wyraziło ponad 65. tys. osób.

Reklama

Matura 2022. Geografia na poziomie rozszerzonym. Najważniejsze informacje

Matura rozszerzona z geografii 2022 odbędzie się w środę, 18 maja. Uczniowie przystąpią do tego egzaminu o godz. 9 i będą mieli 180 minut na rozwiązanie zadań. Rozszerzonej matury z geografii nie da się nie zdać, ponieważ w przypadku egzaminów dodatkowych nie obowiązuje prób zdawalności. Nie oznacza to, że wynik tego egzaminu nie ma znaczenia. Wręcz przeciwnie, może decydować o pozytywnej rekrutacji na wymarzone studia.

Matura z geografii składa się z około 50 zadań. Dzielą się one na zamknięte i otwarte. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi 60. Na maturę rozszerzoną z geografii można zabrać ze sobą linijkę, lupę i kalkulator. Arkusz z zadaniami na maturze z geografii często zawiera mapy, wykresy i rysunki.

Matura 2022 z geografii na poziomie rozszerzonym. Co będzie na egzaminie?

Wiele osób zastanawia się, co trzeba wiedzieć przed maturą rozszerzoną z geografii, by uzyskać dobry wynik. Ogólne i szczegółowe zagadnienia do egzaminu można znaleźć w informatorze CKE oraz aneksie do informatora 2022.

Uczeń zdający rozszerzoną maturę z geografii w 2022 roku powinien znać m.in. poniższe zagadnienia:

 • Mapa - umiejętność czytania i interpretacji,
 • położenie i środowisko przyrodnicze Polski,
 • ludność Polski,
 • regiony geograficzne Polski,
 • Geografia Polski (środowisko przyrodnicze, zagadnienia ludnościowe, działalność gospodarcza),
 • zróżnicowanie gospodarcze świata,
 • strefy Ziemi (atmosfera, hydrosfera, litosfera, pedosfera i biosfera),
 • działalność gospodarcza na świecie,
 • kształt, ruchy Ziemi i ich następstwa,
 • Ziemia we wszechświecie,
 • sąsiedzi Polski - zróżnicowanie geograficzne, przemiany,
 • Europa. Relacje przyroda - człowiek - gospodarka.

Matura z geografii 2022. Arkusze CKE z poprzednich lat

Arkusze maturalne z geografii z ubiegłych lat to niezawodny sposób na powtórkę materiału do tegorocznego egzaminu. Powtarzając wiedzę z arkuszami, nie tylko wyłapujemy braki, ale także można zauważyć co powtarza się na maturach najczęściej. Poniżej znajdują się odesłania do arkuszy maturalnych z rozszerzonej geografii z lat 2019-2021:

Matura z geografii na poziomie rozszerzonym 2022. Arkusze CKE i odpowiedzi w Interii

W środę, 18 maja po godzinie 14 na stronie Interii udostępnimy arkusze CKE z zadaniami, które pojawiły się na maturze z geografii na poziomie rozszerzonym. Opublikujemy również odpowiedzi zaproponowane przez naszych ekspertów. Rozwiązania zadań dostępne będą w zakładce arkusze w raporcie specjalnym Matura 2022.

Arkusze CKE i nieoficjalne odpowiedzi z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym oraz wielu przedmiotów na poziomie rozszerzonym znajdziecie TUTAJ.

Zobacz też:

Matura 2022. Język niemiecki - poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

Matura 2022. Gdzie szukać odpowiedzi i arkuszy z egzaminów?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy