Reklama

Reklama

Wyciek tematów maturalnych. CKE nie przewiduje unieważnienia egzaminów w całym kraju

Centralna Komisja Egzaminacyjne (CKE) nie przewiduje unieważnienia matur w całym kraju w związku z wyciekiem tematów. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie. Pytania z języka polskiego i matematyki pojawiły się w sieci.

Konsekwencje będą czekać tylko tych maturzystów, co do których prokuratura badająca sprawę na sto procent potwierdzi, że skorzystali z ujawnionych arkuszy.

Śledztwo może się przeciągnąć, jednak CKE nie zamierza rezygnować z ukarania nieuczciwych maturzystów. Według CKE są to raczej pojedyncze osoby. Jeśli zostaną namierzone przed wydaniem świadectw maturalnych, sprawa jest prostsza - po prostu ich nie dostaną. Nie jest wykluczone jednak, że śledczy odnajdą te osoby później. Wtedy mamy do czynienia z bezprawnym uzyskaniem dokumentu, jakim jest świadectwo dojrzałości. W tym wypadku zostaną zastosowane osobne procedury. 

Reklama

Podejrzane wyszukiwania o poranku

8 czerwca ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano nagły wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne". Jak podał na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów, ok. godz. 7 wyszukiwano już dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów 'Wesela'".

Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends, pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7 a 9 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska", której wiersz również pojawił się na maturze (zobacz arkusz tutaj).

Dzień później, 9 czerwca, w dniu egzaminu z matematyki w mediach społecznościowych - na Twitterze oraz Facebooku - pojawiły się zdjęcia odpowiedzi na pytania zamknięte. Rozwiązania pokrywają się z tym, co można znaleźć w udostępnionych przez CKE arkuszach.

Paweł BalinowskiMalwina Zaborowska

Czytaj na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy