Reklama

Reklama

Szef MEN: Zagrożenie podczas matur mniejsze niż podczas zakupów

"Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż podczas zakupów w sklepie" - oświadczył minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z nowym harmonogramem, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.

"Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie" - napisał szef MEN na Twitterze.

W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Nowy harmonogram matur

Pod koniec kwietnia minister edukacji poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Reklama

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego, dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, jest zaplanowany od 8 do 14 lipca.

Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych, odbędzie się 8 września, a jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Obowiązkowe egzaminy

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. 

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym.

Reklama

Reklama

Reklama