Reklama

Reklama

Przeciek na maturze z języka polskiego? Szef CKE: Biorę pod uwagę, że to prowokacja

Czy podczas tegorocznej matury rzeczywiście doszło do przecieku z języka polskiego? "Nie mam pojęcia" - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" dyrektor CKE Marcin Smolik. Dodaje jednak, że bierze pod uwagę, że mogła to być prowokacja, bo rzekomy przeciek miał miejsce tylko w woj. podlaskim, z którego pochodzi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

"Przy egzaminach zawsze jest dużo różnych zgłoszeń - a to ktoś grozi atakiem bombowym, a to umieści w internecie zdjęcia niby z testów. Informacja o tym niby-przecieku była oparta o Google Analytics, tymczasem nikt poza Google’em nie wie, jak do końca działa to narzędzie. Proszę sobie wyobrazić, że w dniu matury z angielskiego wpisałem w wyszukiwarkę między godz. 6 a 7 "język angielski email ochrona przyrody", dodam, że takiego tematu nie było tego dnia" - powiedział dyrektor CKE. 

O możliwym przecieku CKE zawiadomiło policję. Jeśli rzeczywiście był przeciek, jak mogłoby do niego dojść?

Reklama

"Ustaleniami zajmą się śledczy. Testy rozwożone są do szkół od 5 do 8. Egzamin zaczyna się o 9. Udostępniliśmy policji listę szkół, było ich 180, które otrzymały pakiety z testami maturalnymi przed godz. 7, wtedy zaczęło się wyszukiwanie w Google’u" - wyjaśnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Smolik.

Kto dostarcza arkusze do szkół?

Na pytanie, kto dostarcza arkusze do szkół, wyjaśnił, że CKE robi przetarg na druk i dystrybucję arkuszy. "Firma, która go wygra, zawiera umowę z Pocztą Polską, to jej pracownicy dostarczają pakiety do szkół. Szczegółów logistyki nie mogę zdradzić" - zaznaczył dyrektor CKE. 

Matura 2020. Publikujemy arkusze CKE i odpowiedzi

Sesja maturalna 2020 rozpoczęła się 8 czerwca. Od tego dnia codziennie po zakończonych egzaminach publikujemy arkusze CKE wraz z proponowanymi odpowiedziami. Dziś tuż po godz. 14:00 opublikujemy arkusz CKE - matematyka poziom rozszerzony oraz odpowiedzi zaproponowane przez naszego eksperta. Zamieścimy go tutaj (zobacz)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy