Reklama

Reklama

Matury 2020 w czerwcu? Dariusz Piontkowski: Przygotowujemy się na różne daty

W związku z epidemią koronawirusa szkoły pozostają zamknięte, a terminy matur i egzaminów ósmoklasisty przesunięto. - Nie chcemy przesądzać, kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnej formy nauki - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w rozmowie z "Faktem".

Minister był pytany o ewentualne kolejne przedłużenie nauczania zdalnego. "Będziemy obserwować rozwój epidemii i będziemy się kierować wskazaniami ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Nie chcemy przesądzać, kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnej formy nauki" - powiedział.

Poinformował, że egzaminy maturalne prawie na pewno nie odbędą się w maju.

Kiedy matury 2020?

"Przymierzamy się do terminów czerwcowych. A jeśli będzie trzeba, to będziemy myśleć też o innych scenariuszach. W ministerstwie przygotowujemy się na różne daty" - powiedział.

Reklama

Dodał, że rektorzy polskich uczelni wystosowali pismo, w którym wskazali, że dostosują terminarz rekrutacji do terminarza egzaminów maturalnych.

Odnosząc się do przebiegu nauczania zdalnego, szef MEN podkreślił, że nauczyciele powinni dostosowywać ilość zadawanych materiałów i prac domowych do możliwości psychofizycznych uczniów, a także możliwości technicznych.

"Nauczanie na odległość, podobnie jak tradycyjne, wymaga zaangażowania obu stron - nauczycieli i uczniów. Dopiero wtedy pojawią się dobre efekty dydaktyczne" - powiedział Piontkowski.

W czwartek 9 kwietnia szef MEN poinformował o przesunięciu terminu matur i egzaminów ósmoklasisty.

- Z dużym wyprzedzeniem, przynajmniej trzytygodniowym, a nawet miesięcznym, poinformujemy o nowym terminie matur i egzaminów ósmoklasisty - doprecyzował

Według pierwotnego harmonogramu rozpoczęcie matur planowano na 4 maja. Część pisemna miała trwać do 21 maja, natomiast sesja ustna dzień później. Egzamin ósmoklasisty miał się odbyć w dniach 21-23 kwietnia.

Reklama

Reklama

Reklama