Reklama

Reklama

Matura 2020. Uczniowie będą pisać egzaminy w maseczkach?

Matura 2020 będzie przeprowadzana w nietypowych okolicznościach. W związku z epidemią koronawirusa egzaminy zostały przesunięte na czerwiec. Obecnie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Czy oznacza to, że w czasie matur uczniowie będą musieli nosić maseczki?

"Nie widzę powodu, żeby maturzyści musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminów" - mówił na jednej z konferencji prasowych pod koniec kwietnia szef MEN Dariusz Piontkowski.

Minister zasugerował tym samym, że uczniowie w czasie pisania matur nie będą musieli zasłaniać ust i nosa. MEN podkreśliło jednak, że egzaminy dojrzałości będą przeprowadzone z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa i środków ostrożności. 

Wcześniej ministerstwo zaznaczało też, że jeżeli w czerwcu będzie nadal obowiązywał wymóg noszenia maseczek, to uczniowie będą musieli je mieć założone w drodze do szkoły, a także na szkolnym korytarzu, gdy będą zmierzali do sali egzaminacyjnej. Ponadto przy wejściu do szkoły powinien znaleźć się płyn dezynfekujący.

"Gdy uczeń usiądzie już w ławce, to wówczas jego poprzednik będzie do niego odwrócony plecami, nie będzie z nim rozmawiał, (...) więc na dzień dzisiejszy ja nie widzę powodu, żeby uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu" - zapowiadał Dariusz Piontkowski.

Reklama

Ze względu na szczególną sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, tegoroczne matury odbędą się tylko w formie pisemnej. Sesja maturalna potrwa od 8 do 29 czerwca.

"To, co byśmy chcieli, to na pewno ograniczyć, maksymalnie, jak się da, liczbę członków zespołów nadzorujących przy zachowaniu zasady, że jedna osoba jest z zewnątrz. Dochodzi do tego kwestia wielkości sal i liczby uczniów. Konsultujemy to z ministrem zdrowia" - mówił we wtorek (12 maja) wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Dokładne wytyczne, dotyczące środków ostrożności na egzaminach maturalnych, będą znane w najbliższych dniach.

Nowe terminy matur 2020. Harmonogram CKE

Zobacz, jak wyglądały arkusze maturalne i odpowiedzi w 2019 roku

Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy i fiszki znajdziesz na Bryk.pl  oraz na Opracowania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy