Reklama

Reklama

Matura 2020. Matematyka poziom rozszerzony. Najtrudniejsze zadania

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się już w poniedziałek, 15 czerwca. Jakie zadania sprawiają maturzystom najwięcej kłopotów? Eksperci CKE przeanalizowali arkusze maturalne z matematyki (poziom rozszerzony) z ubiegłego roku. Okazuje się, że zdający najgorzej radzili sobie z zadaniami z planimetrii. Zobaczcie, jakie jeszcze błędy popełniali najczęściej.

W ubiegłym roku średni wynik matury z matematyki na poziomie rozszerzonym wynosił 39 proc. Niewiele ponad 0,5 proc. zdających uzyskało maksymalny wynik, czyli 100 proc. Jakie zadania sprawiły uczniom najwięcej trudności? Poniżej opiszemy trzy, z których uzyskano najniższe wyniki.

Najgorzej poszło zadanie nr 9, pochodzące z działu planimetria. Poprawnie rozwiązało go jedynie 25 proc. zdających. Sprawdzało ono umiejętności z obszaru "rozumowanie i argumentacja", a wymagało przeprowadzenia dowodu geometrycznego, dotyczącego zależności między długościami odcinków w podstawie trójkąta. 

Reklama

"Zdający przyjmowali różne drogi rozumowania, jednak w przeważającej liczbie korzystali z podobieństwa trójkątów. Zdecydowana większość maturzystów, którzy rozwiązali to zadanie poprawnie z wykorzystaniem podobieństwa, wskazywała trójkąty podobne, powołując się na cechę podobieństwa (kąt, kąt, kąt), następnie zapisywała stosunki odpowiednich boków, z których to związków wyprowadzała tezę" - informuje CKE.


"Duża grupa zdających, która rozwiązała to zadanie poprawnie, korzystała z przystawania trójkątów. Niektórzy maturzyści przeprowadzili dowód z zastosowaniem zależności trygonometrycznych" - informuje CKE w sprawozdaniu dotyczącym matury. 

Uczniowie mieli także spory kłopoty z zadaniami nr 11 oraz nr 10. 

Zadanie nr 10 poprawnie rozwiązało 31 proc. zdających. Podobnie, jak zadanie nr 9, dotyczyło ono planimetrii. Sprawdzało, czy zdający znajduje związki miarowe w figurach płaskich z zastosowaniem twierdzenia sinusów i twierdzenia cosinusów. 

Z kolei zadanie nr 11 poprawnie rozwiązało 30 proc. zdających. Cały raport CKE znajdziesz tutaj

Co było na maturze z matematyki (poziom podstawowy)? Zobacz arkusz CKE i rozwiązania

Matura 2020 z matematyki na poziomie rozszerzonym. U nas arkusz

Maturzyści! W poniedziałek 15 czerwca o 9:00 rozpocznie się egzamin maturalny 2020 z matematyki na poziomie rozszerzonym. Już tego samego dnia opublikujemy dla was arkusz CKE wraz z rozwiązaniami zaproponowanymi przez naszego eksperta. Bądźcie z nami! Arkusze znajdziecie w zakładce "Matura 2020.Arkusze"


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy