Reklama

Reklama

Matura 2020: Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki

Egzamin maturalny 2020 zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - poinformował we wtorek (11 sierpnia) dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu.

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81,1 proc., a prawo do poprawki ma 12,5 proc. Z kolei w przypadku tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 62,2 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.

Matura 2020 niezdana, co dalej?

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki we wrześniu. Natomiast maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

8,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 6,4 proc., wśród absolwentów techników - 12,9 proc. 

Reklama

Przedmioty obowiązkowe. Szczegółowe wyniki 

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 92 proc. tegorocznych maturzystów, egzamin z matematyki zdało 79 proc., a egzamin z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, zdało 92 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 85 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 95 proc.

Wśród absolwentów techników egzamin maturalny z polskiego zdało 88 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 71 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 88 proc.

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 52 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów - 56 proc., a wśród absolwentów techników - 46 proc.), z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 52 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów - 58 proc., a wśród absolwentów techników - 43 proc.), z języka angielskiego - 71 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów - 77 proc., a wśród absolwentów techników - 62 proc.).

Kiedy matura jest zdana?

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Najczęściej wybieranym językiem jest angielski - tym roku wybrało go 94,3 absolwentów liceów i 93,7 proc. absolwentów techników. Przedmioty obowiązkowe są obligatoryjne na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. 

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, abiturienci nie musieli przystępować do dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. 

Zobacz także, jak sprawdzić indywidualne wyniki matury 2020 (tutaj)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy