Reklama

Reklama

Matura 2019: Biologia arkusz CKE i odpowiedzi

Maturę z biologii zdawało ponad 47 tys. osób , czyli 17,7 proc. wszystkich tegorocznych maturzystów - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE). Poniżej znajdziecie arkusz CKE biologia - poziom rozszerzony - wraz z proponowanymi rozwiązaniami.

Arkusz maturalny z biologii zawierał zadania, które sprawdzały umiejętności w następujących obszarach: poznanie świata organizmów na różnych poziomach organizacji życia; pogłębienie wiadomości dotyczących budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego; pogłębienie znajomości metodyki badań biologicznych; poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji; rozumowanie i argumentacja; postawa wobec przyrody.

Reklama

Biologia jest przedmiotem dodatkowym. Do egzaminu z tego przedmiotu przystępują tylko ci, którzy zadeklarowali taką chęć.

Przypomnijmy, że każdy abiturient, aby zdać maturę, musi uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik z przedmiotu dodatkowego nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego. 

Biologia poziom rozszerzony. Arkusz CKE i odpowiedzi

Publikujemy arkusz CKE z biologii - poziom rozszerzony - wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami zaproponowanymi przez naszego eksperta. Pamiętajcie, że od 6 maja, kiedy rozpoczęła się sesja maturalna, codziennie publikujemy dla was arkusze CKE z kolejnych przedmiotów wraz z przykładowymi rozwiązaniami. Znajdziecie je w naszym raporcie "Matura 2019. Arkusze". Zapraszamy!

BIOLOGIA - poziom rozszerzony - ARKUSZ CKE (pobierz tutaj - kliknij)

Uwaga, w dniu 11.05 wprowadziliśmy poprawki w proponowanych odpowiedziach.

Zad. 11.2. Podskórna tkanka tłuszczowa jest doskonałym termoizolatorem, a niedźwiedzie polarne żyją w środowisku, gdzie panuje niska temperatura i są narażone na wychłodzenie ciała. Tak więc tkanka ta jest przystosowaniem do środowiska życia tych zwierząt.

Zad.11.3. Niedźwiedzie polarne polują na ssaki morskie wyłącznie wtedy, gdy przebywają na lodzie morskim. Globalne ocieplenie powoduje topnienie lodu morskiego, a im mniej tego lodu, tym mniej miejsca do polowania niedźwiedzi. Dlatego wszelkie działania, które prowadzą do ograniczenia globalnego ocieplenia przyczynią się do ochrony niedźwiedzi polarnych.

Kolejne odpowiedzi znajdziesz na stronie drugiej.

Dowiedz się więcej na temat: matura 2019 biologia | biologia arkusz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje