Reklama

Reklama

​wPolityce.pl: Z "ustawy maturalnej" skorzystało ponad 15 tys. uczniów

W 194 szkołach o klasyfikacji uczniów rozstrzygnął dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego nauczyciel. Oznacza to, że z nowelizacji ustawy skorzystało 15364 uczniów - dowiedział się portal wPolityce.pl w źródłach rządowych.

Portal przypomniał, że łącznie do klasyfikacji uczniów zobowiązanych było 5083 placówek, a liczba uczniów sklasyfikowanych przez rady Pedagogiczne wyniosła 289478 uczniów.

Reklama

W dwóch szkołach nadal nie przeprowadzono klasyfikacji. Są to dane z poniedziałkowego popołudnia, z godziny 14.

"Jeśli tak pozostanie, to w tych miejscach szybko będzie musiał wkroczyć samorząd jako organ prowadzący daną szkołę. Ustawa daje mu narzędzia do przeprowadzenia klasyfikacji" - powiedziało portalowi źródło w rządzie.

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną dzień wcześniej przez Sejm nowelizację ustaw o systemie oświaty i Prawo oświatowe. Nowela przewiduje, że jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.

Matury mają się rozpocząć 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama