Reklama

Reklama

Opublikowano ranking najlepszych studiów inżynierskich

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała we wtorek Ranking Studiów Inżynierskich. W drugiej edycji najlepiej wypadły Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska i Politechnika Śląska w Gliwicach.

Celem Rankingu Studiów Inżynierskich jest promowanie najlepszych wzorców w kształceniu kadr dla przemysłu wysokich technologii, pomoc młodym ludziom w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz budowanie więzi pomiędzy światem akademickim a przemysłem i biznesem.

- Chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca rankingu.

Liderzy rankingu

Jury oceniło 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych. 

Reklama

W tegorocznej edycji najwięcej wydziałów w pierwszej trójce każdej z dyscyplin miały: Politechnika Warszawska (21), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (17), Politechnika Wrocławska (10) i Politechnika Śląska (5). 

Tuż za nimi uplasowała się grupa wydziałów reprezentujących uczelnie: Politechnikę Gdańską, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Poznańską. W czołówce rankingu znalazły się też wydziały Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Krakowskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Najlepsze studia

Najlepsze studia na 10 kierunkach: architekturze, biotechnologii, energetyce, fizyce technicznej, geodezji i kartografii, inżynierii chemicznej i procesowej, inżynierii materiałowej, informatyce, technologii chemicznej i w dziedzinie transportu - prowadzi Politechnika Warszawska.

Z kolei na ośmiu kierunkach najlepsze studia prowadzi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Są to: automatyka i robotyka, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, górnictwo i geologia, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Co brano pod uwagę?

Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi, opracowała specjalna kapituła, obradująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera. W jej skład weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu.

Podczas oceniania wzięto pod uwagę takie kryteria jak:  

- prestiż: badanie opinii kadry akademickiej

- absolwenci na rynku pracy: badanie "Ekonomiczne Losy Absolwentów" realizowane przez MNiSW

- potencjał akademicki: ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, nadane stopnie

- efektywność naukowa: publikacje, cytowania, Field-Weighted Citation Impact

- potencjał dydaktyczny: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, akredytacje

- innowacyjność: patenty i prawa ochronne, ew. wdrożenia

Wyniki rankingu adresowane są przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, którzy wkrótce będą wybierać kierunki studiów.

Pełny ranking znajdziesz TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje