Reklama

Reklama

Matura 2018 z matematyki. Odpowiedzi na Interii

W drugim dniu matur abiturienci przystąpili do obowiązkowego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Już dziś po godz. 14.00 opublikujemy w naszym raporcie specjalnym "Matura 2018" arkusz CKE wraz z nieoficjalnymi, proponowanymi odpowiedziami. Zapraszamy!

Prawie 340 tys. abiturientów przystąpiło w poniedziałek o godz. 9.00 do obowiązkowego dla wszystkich maturzystów pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. 

"Wszystko zgodnie z procedurami"

Wśród zdających dzisiejszy egzamin było 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Pozostali to abiturienci z wcześniejszych roczników, którzy chcą poprawić swój wynik. Są wśród nich zarówno osoby, które do tej pory nie zdały egzaminu, jak i osoby, które zaliczyły go, ale chcą mieć lepszy wynik.

"Wszystko przebiegało zgodnie z procedurami" - powiedział PAP zaraz po zakończeniu egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Reklama

Po godz. 14.00 na Interii opublikujemy arkusz CKE - matematyka - poziom podstawowy wraz z proponowanymi rozwiązaniami zadań. Znajdziesz go TUTAJ

Największa zmora maturzystów

Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest od lat zmorą maturzystów. Pytani o przedmiot, którego obawiają się najbardziej, bardzo często wymieniają właśnie "królową nauk".

"Dla mnie ten egzamin jest największą zmorą. Ale! I tak damy radę" - napisała jedna z tegorocznych maturzystek na Twitterze tuż przed dzisiejszym egzaminem. 

Inni abiturienci gorączkowo powtarzali materiał aż do ostatniej minuty:

Po wyjściu z sali egzaminacyjnej wielu maturzystów dzieliło się wrażeniami na Twitterze. Dla jednych matura była łatwa, inni pisali o "dramacie w czterech aktach":

Jeden z najchętniej wybieranych przedmiotów

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym przeprowadzony będzie w środę, 9 maja. Chęć przystąpienia do niego zadeklarowało 83 tys. abiturientów. 

Choć egzamin na poziomie podstawowym budzi postrach u wielu maturzystów, matematyka na poziomie rozszerzonym należy do grupy najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Zajmuje trzecie miejsce po języku angielskim na poziomie rozszerzonym i geografii.

Maturalny maraton

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Abiturient musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru. Maksymalnie może ich wybrać sześć.

Maturzyści muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

W piątek abiturienci rozpoczęli maturalny maraton egzaminami z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jutro zmierzą się z językiem angielskim na poziomie podstawowym (godz. 9.00) i rozszerzonym (godz. 14.00). W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z przedmiotów dodatkowych: matematyki (poziom rozszerzony), języków obcych nowożytnych, biologii, chemii, fizyki, geografii, filozofii, historii, historii sztuki, historii muzyki, informatyki, wiedzy o społeczeństwie, czy języków mniejszości narodowych.

Pisemne egzaminy zakończą się 23 maja. Ustna sesja potrwa z kolei dwa dni dłużej, do 25 maja.

Wyniki i możliwość odwołania

Przypomnijmy, że abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, aby zdać maturę. Na przedmiotach dodatkowych nie określa się progu zaliczeniowego, wynik ten służy tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturienci mogą też zakwestionować uzyskany wynik i odwołać się do okręgowej komisji egzaminacyjnej, a następnie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 

Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.

Zobacz dotychczasowe arkusze z matury 2018: 

Język polski (poziom podstawowy) - ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI

Język polski (poziom rozszerzony) - ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI

Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy dla liceum, gimnazjum i szkoły podstawowej znajdziesz na Bryk.pl oraz na Opracowania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy